| FuturePlayerFootball a întrebat:

Fac sala si vreau sa "fortez" cresterea in forta si masa musculara si as vrea sa stiu ce suplimente ar merge sa iau, nu vreau artificiali, mananc foarte mult pe zi, dar simt ca ma dezvolt mai greu acum deoarece am ajuns la un nivel cam ridicat. Am inteles ca proteinele ar fi bune de ceva, dar vreau cat mai multe sa iau, voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Calculeaza cate proteine ai nevoie, calorii, carbohidrati si fii in surplus. Cu cat esti mai mult in surplus cu atat cresti mai repede.
Daca nu vrei sau nu poti sa mananci mult intr-o zi ar fi recomandat sa-ti iei un supliment.

| DovleacTurbat a răspuns:

Pana intr-un anumit punct vei reusi, dar vei da de "Dumnezeul suprem" si anume geneticul. Fie ca ne place sa recunoastem sau nu geneticul face diferenta si punct. Niciodata nu vei intrece un om cu un genetic bun daca tu nu il ai la fel de bun. Cum au spus si ceilalti, surplus caloric, antrenamente cu cap, "rupe" picioarele la antrenamente, mananca minim 60g grasimi astes 2 pentru ridicarea nivelului de testosteron. Suplimentele suplimenteaza alimentatia adica si prafu tot mancare e nu face nicio minune, nimic reprezinta doar o masa in plus.

| farfuriaverdex a răspuns:

Proteinele sunt suplimente, se iau daca nu iti poti asigura nivelul necesar prin alimentatie, dupa un anumit nivel proteinele nu te ajuta cu nimic, doar se depun. Adica daca iei 100 de grame sau 500 de grame nu iti va afecta masa musculara. Mai degraba cauta metode naturale de crestere a testosteronului inainte de sala si cauta sa mananci in surplus caloric dar prin alimente sanatoase.

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Pentru a mări masa musculară cât mai rapid, trebuie să faci exercițiile la sală cu ajutorul unui antrenor, iar alimentația trebuie să fie adecvată, sau să utilizezi suplimente alimentare 100% naturale: https://www.comenziforever.ro/......argi-ID390
https://www.comenziforever.ro/......reak-ID437
https://www.comenziforever.ro/......iber-ID367

| hanonime a răspuns:

Mananca mult piept de pui cu orez,brocoli,paste cu carne, vita si multe alte alimente ce contin multe proteine si carbohidrati. Te sfatuiesc sa calculezi de cate calorii, carbohidrati, grasimi si proteine ai nevoie pe zi. Apoi sa calculezi tot ce mananci intr-o zi si sa incerci sa fii putin in surplus, la calorii cu vreo 300 in plus. Bafta!