| vasilofdeny2 a întrebat:

fittnesul cu ce afecteaza menstruatia? de exemplu eu m-am apucat de fittnes acum o saptamana, iar saptamana aceasta am luat pauza, deoarece trebuia sa imi vina menstruatia,(ieri.) dar vad ca inca nu a venit. posibil sa fie din cauza fittnesului? specific ca e prima oara cand fac fittnes, si am o menstruatie neregulata(spun asta ca mai imi intarzia uneori o zi maxim 2). posibil acum sa imi intarzie mai mult?
cu ce imi afecteaza fittnesul menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Nu, nu afectează menstraţia din câte ştiu eu.
Continuă să practici Fitness şi cel mai probabil va apărea în câteva zile.
E posibil să ai o mică dereglare dar e ceva normal.
Pa-pa.

| vasilofdeny2 explică (pentru Hydrangeaceae):

Intr-adevar ca am fost stresata in perioada asta, posibil si asta sa fie nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de organism. Si pana cand se va obisnui cu fitness-ul.
E posibil sa fii intarziat din cauza asta, insa continua sa practici. Asa nu o sa mai ai durerile specifice perioadei lunare.happy
Totusi, nu te forta!happy Iti poti da organismul peste cap cu o schimbare brusca!
Bafta!

| vasilofdeny2 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai ca am tras tare saptamana trecutasad

| anonim_4396 a răspuns (pentru vasilofdeny2):

Atunci, nu te mai forta pentru o perioada, las-o mai usor cu fitness-ul (asta nu inseamna sa renunti). Stai linistita, menstruatia iti va apareahappy. E doar o mica intarzierea provocata de aceasta schimbare brusca.
Si nu in ultimul rand, stresul este cel mai mare inamic al unei menstruatii regulate!