| LoveIsLove4Ever a întrebat:

funda. am o problema mare cu un coleg. azi am venit la el sa mergem la scoala si am descoperit cum si el si mama lui se simteau rau. am avut emetostop la mine si le-am dat cate unul. mamei lui ia trecut si s-a dus la munca dar colegului nu. am ramas azi cu el sa am grija de el sa nu i se faca si mai rau. il doare burta, are frisoane si febra din cauza mesei de aseara. suspectii sunt niste carnati. de vreo 4 ore sunt cu el si situatia nu sa imbunatatit. i-am dat un parasinus cu ceai cald de menta, putin orez crud dar spalat bine ( am verificat data expirarii) si acel emetostop. nu stiu ce ia mai dat mama lui inainte dar stiu ca in afara de orez care a mai calmat stomacul nimic nu a avut vreun efect. ce e rau e ca are diaree dar de cateva ore nu a mai avut. are si o stare de greata. ma ingrijoreaza ca i-a crescut putin febra si as vrea sa mi se para de la faptul ca sta invelit pana in gat si doarme. voi ce spuneti sa incerc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Eu cand am avut simptome din astea dar mult mai rau am fost la spital. Tot de la mancare a fost. Iti da acolo ceva si apoi te simti perfect happy Du-l la spital.
E cel mai bine. Nu o sa-l interneze sau altceva. O sa-i dea ceva si gata. Mai bine asa decat sa se chinuie zile.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De când ai tu dreptul să doctoricești pe cineva dacă habar nu ai de diagnostic?
Mergi cu el la camera de gardă dacă ai simțul răspunderii!
Pa, pa.

| AdelinaC a răspuns:

Buna! Din cate inteleg de la tine e vorba de o toxinfectie alimentara. Probabil ca acei carnati de aseara au fost stricati si el a ingerat odata cu ei si niste bacterii, deci nu trebuia sa ii fi dat Parasinus pentru ca nu e racit. Ca sa verifici daca i-a crescut sau nu temperatura, nu folosi mana pentru ca e posibil sa te inseli in privinta asta, mai ales ca nu ai experienta. Pune-i un termometru la subrat, asteapta 5 minute si vei apoi cat are. Normal trebuie sa fie intre 36 si 37 de grade Celsius. Daca depaseste, e semn ca are febra.
Zici ca te cateva ore nu a mai avut, asta ce vrea sa insemne? De cateva ore se simte mai bine?
In general, daca e vorba de o infectie usoara, organismul o elimina singura in 24 de ore prin diaree cu/fara varsaturi. Il poti ajuta cu ceai de menta, sunatoare sau pur si simplu apa simpla pentru rehidratare. Nu ii da antivomitive sau antidiareice pentru ca nu se mai elimina,, raul" din organism. Daca au trecut 24 de ore si el continua sa verse, sa aiba scaune diareice sau ii persista febra, trebuie sa te duci cu el la spital pentru investigatii suplimentare. Poate fi vorba de o infectie cu enterobacterii de genul Sarmonella, Shigella, etc, iar asta se descopera in spital. Dupa i se va da tratamentul corespunzator.

Daca dupa 24 de ore nu mai are febra, diaree sau greata, trebuie sa ii dai sa bea cat mai multe lichide, putin si des pentru rehidratare. El s-ar putea sa aiba simptome precum somnolenta, ameteli, dezorientare, ceea ce e normal in deschidratare. Atat in febra cat si prin diaree se pierde apa si substante folositoare organismului. Dupa ce ii dai lichide(asta inseamna orice, IN AFARA de cafea, sucuri naturale sau de cumparat) si vezi ca nu le varsa, ii poti da alimente solide, eventual sarate. Dupa 3 zile revine la regimul de viata normal.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, a făcut o toxiinfecţie alimentară ( a consumat ceva alterat, probabil acei cârnaţi )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......entara_543

http://www.divahair.ro/......_tratament

Ar fi INDICAT un control medical, preferabil la Urgenţă sau la Camera de Gardă/Contagioase pentru ANALIZE ( coprocultura, teste de sange, etc. ) - pentru a se determina dacă este vorba de o infecţie mai gravă ( care necesită spitalizare )!

Toate cele bune şi multă sănătate.