| lemonn3256 a întrebat:

Ieri ma jucam si m-am lovit de un bolovan, jos la rotula, nu la genunchi si ma doare, pot călca pe el, mi se pare ca e puțin umflat, am pus compresa cu apa rece.
Sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Ala se numeste in limbaj popular "ousor", cel puțin în zona mea laughing
E normal sa se umfle putin din cauza loviturii, foarte bine ca ai ținut gheata, continua sa tii in fiecare zi in reprize de 15 minute de mai multe ori pe zi. Cumpara de la farmacie un unguent antiinflamator (recomand Allegel. Contine si heparina si diclofenac, care ajuta in acelasi timp si contra invinetirii si a durerii). Dacă în 3-4 zile nu vezi nicio diferență si nu te simti mai bine, ar trebui sa consulți un doctor. Dacă era să fie rupt sau fisurat ceva, până acum trebuia sa fie foarte umflat, vânat si nu puteai calca

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Esti fată sau băiat?

| Denisa0954 a răspuns:

Nu inteleg unde vrei sa spui ca te ai lovit. "Jos La rotula, nu la genunchi." Păi rotula este parte din genunchi..practic e genunchiul

| lemonn3256 explică (pentru Denisa0954):

Osul ala rotund, de la laba piciorului, acolo.

| Catrice a răspuns (pentru lemonn3256):

Adică la călcâi?

| Denisa0954 a răspuns (pentru lemonn3256):

Ala se numeste in limbaj popular "ousor", cel puțin în zona mea laughing
E normal sa se umfle putin din cauza loviturii, foarte bine ca ai ținut gheata, continua sa tii in fiecare zi in reprize de 15 minute de mai multe ori pe zi. Cumpara de la farmacie un unguent antiinflamator (recomand Allegel. Contine si heparina si diclofenac, care ajuta in acelasi timp si contra invinetirii si a durerii). Dacă în 3-4 zile nu vezi nicio diferență si nu te simti mai bine, ar trebui sa consulți un doctor. Dacă era să fie rupt sau fisurat ceva, până acum trebuia sa fie foarte umflat, vânat si nu puteai calca