| ZeUs13 a întrebat:

In primul rand o sa va multumesc ca o sa-mi cititi intrebarea si ca ma ajutati eventual.Deci eu azi am fost la medic cu o problema(ma doare in gat si imi este rau)trecand peste motivul esential doctora imi i-a tensiunea care imi iese 14:7.Doctora mi-a spus ca este mare pentru varsta mea adica 17 ani.I-am spus ca nu beau cafea,nu beau cola des si mi-a spus sa vin maine din nou sa-mi ia tensiunea.E normal aceasta tensiune, e vreo problema grava,? Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Pentru gat, daca te doare, sa iei HOMEOGENE 9, care este un produs homeopat, este destul de ieftin, 40 buc. cca 15 lei. Se sug pastilele, din ora in ora, la inceput si apoi la cca 2 ore de la mancare. Remediile homeopate se iau, de regula, inainte de masa.
Eu am incercat mai multe variante si acestea mi-au fost cel mai de folos.
Ca tratament naturist, poti sa-ti faci gargara cu apa cu sare. La 1 pahar de apa calduta, se pune o lingurita de sare si se face gargara, dupa ce ai mancat.
In legatura cu tensiunea arteriala, intr-adevar este putin mai mare pentru varsta ta, posibil ca din cauza virozei pe care ai primit-o in prezent sau esti obosit, stresat.
Este necesar sa verifici periodic valorile tensionale pentru a nu avea o vreo surpriza neplacuta.
Este important sa mergi la medicul de familie, asa cum ti s-a cerut si ea va sti ce ai de facut.
Un gand bun si multa sanatate.

| ZeUs13 explică (pentru mariana):

Multumesc pentru ajutor. Sper sa fie de bine sa vedem cum va iesi si maine tensiunea.In momentul asta nici nu ma mai intereseaza gatul, ma gandesc numai la tensiunea aia mare ma cam ingrijoreaza.Sa vad maine poate nu va mai fi la fel.Arew legatura si cate ore dorm, adica eu ma culc numai pe la 11 chiar 12 are si asta un rol la cresterea tensiunei?

| mariana a răspuns (pentru ZeUs13):

Da si lipsa de somn poate sa produca organismului un stres suplimentar si o stare de oboseala, ceea ce desigur ca, are efecte nedorite asupra organismului. In general, la varsta ta, sunt necesare cel putin 8 ore de somn noaptea deci ai grija si nu te supra solicita.
Multa sanatate.