| bleakk a întrebat:

In urma cu 4 ani am fost operat de peritonita,iar la o saptamana am facut ocluzie intestinala si a trebuit sa ma operez din nou in acelasi loc, cei care au patit-o stiu si ei ca operatie se afla 5-6 cm d ela buric in jos.Si nelamurirea este ca dupa 4 ani, de ce nu mi s'au topit firele? se simt foarte tari ca la inceput. Oare medicii au pus alt fel de fire ca sa tina operatie dupa 2 facute in acelasi loc? dau funda celui care ma ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Ai o cicatrice mai rosiatica si mai tare? Modul de cicatrizare tine de materialul clientului... adica de reactia particulara a organismului fata de plaga operatorie si firele de sutura.

| bleakk explică:

Ma refer ca firele folosite la operatie nu ar trebui sa nu se mai simta?

| Empathizer a răspuns (pentru bleakk):

Daca organismul tau a facut o reactie de respingere la materialul din care sunt facute firele, le-a izolat si se pot topi mai greu sau doar partial. Oricum, ceea ce poti simti sunt doar firele de sutura folosite la coaserea muschilor peretelui abdominal, nu firele folosite in interiorul abdomenului. Eu, dupa o operatie, am avut un fir din asta care nu s-a resorbit in totalitate, si dupa 3 ani si-a facut loc si a iesit singur. Pe cicatricea postoperatorie a aparut un capetel ca un cos si, cand s-a spart, se vedea capatul firului si l-am tras afara. Nu avea nod, de aceea cred ca era doar o portiune de fir. Locul s-a inchis frumos si de atunci mi-au disparut si mancarimile locale care ma tot chinuiau.