| Dragon675729 a întrebat:

intampin o problema mare in legatura cu maseua, cel putin acum o luna de zile la aceeasi masea am avut abces gen mi se umflase si inainte de asta ma durea non-stop nici nu o puteam atinge cu limba, in fine am avut abces si s-a spart si mi-a trecut, ca si cum nici nu a fost, puteam sa o folosesc chiar la modu' ca puteam manca in partea aia, acum recent a aparut iar aceeasi problema, e umflata parca mai tare si ma si doare maseua, data trecuta nu ma durea asa cand era umflata, si ma doare si capu pentru ca este o durere continua si ultima problema este ca sunt in afara mai exact in Anglia si nu am acces la un stomatolog pentru ca trebuie mai intai sa ma inscriu si nu se rezolva in 2-3 zile iar durerea continua sa fie acolo, mai iau niste nurofen ca sa imi mai calmeze durerea dar tot asa ramane, va rog sa ma ajutati cu un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia prin care treci, chiar sunt dureri ingrozitoare. Daca nu ai acces la stomatolog, nu poti sa incerci decat cateva metode naturiste:
"- Apa cu sare. Se clateste gura cu apa calda si o lingura de sare pentru curatarea cavitatii bucale.
- Cuisoare. Se mesteca 2-3 cuisoare sau se tamponeaza zona afectata cu ulei de cuisoare, acesta avand proprietati antibacteriene si usor anestezice (ex. Fares ulei cuisoare).
- Menta. Se consuma sub forma de frunze care se mesteca sau de ceai pentru a clati gura dupa ce se infuzeaza menta intr-o ceasca fierbinte de apa circa 20 de minute.
- Apa de gura. Se clateste gura cu apa de gura cu alcool in special in zona afectata, acesta avand rol antiseptic, antibacterian si usor anestezic. Atentie! Nu este recomandata aplicarea directa de alcool local pe zona afectata deoarece poate acesta produce arsuri in cavitatea bucala (ex. apa de gura Listerine).
- Comprese reci. Se aplica comprese cu apa rece care se tin direct pe fata in zona afectata timp de 15-20 de minute. Atentie! Nu se recomanda utilizarea directa a cuburilor de gheata."

Vezi si: https://doc.ro/sanatatea-dentara/remedii-naturale-pentru-durerile-de-dinti

| Andreeush a răspuns:

Clătește gura cu apă și bicarbonat iar când poți du-te la un stomatolog.

| SilentRain a răspuns:

E infecție la măsea, pune pasta de dinti sau spirt, tine gheață acolo

| zilog a răspuns:

Din punctulmeu de vedere dentistii sunt niste camatari care vor sa iti ia banii si gata
ei vor sa ai cat mai multe probleme sa se ajunga pana la urma sa iti puna placa
sa iti scoata toti dintii
mie mi-au scos pana acum vreo 6 masele
pentru ca tot dentistii mi-le-au distrus

injurai si mergi in alta tara
de exemplu Austria
si reparati dintii
iti faci o asigurare medicala la posta in Austria te costa 20 euro
si pe urma mergi la dentist
va dura
poti sa te duci si cu trenul
sau cu maxi-taxi
platesti luna de luna la oficiul postal la ei asigurare medicala
si mergi si iti fac aia dintii perfect impecabili
doar in acest abonament de 20 euro / luna
poate ca au si posibilitate sa platesti on-line
si alti bnai nu mai dai implus
asta e tot

maxitaxi costa 150 lei dus 150 lei itnrors
trenul costa 100 lei dus 100 lei intors
poti sa mergi si cu ocazia de la vama de la Oradea de la Bors sau de la Arad sunt multe masini care stau ore la rand sa treaca vama si te rogi de ei sa te ia la ocazie si le spui ca te duci la dentist si oamenii cand aud asta nici ca nu iti mai iau bani
chiar tigani sa fie au si ei suflet si doar nu os a se ia ei de un roaman pentru ca tiganul cand face o fapta buna o face pana la capat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Eu te sfatuiesc sa nu stai asa, ai o infectie si este posibil sa ajungi sa iti pierzi maseaua cu totul.Probabil ti s-a infectat si canalul nervului mai ales daca spui ca ai avut si abces. Poti merge si in UK la un cabinet stomatologic privat, daca lucrezi acolo de obicei asigurarea de la munca nu iti acopera si serviciile astea.O sa coste mai mult, dar e vorba de sanatatea ta. Sper sa rezolvi.