| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu problema cu o masea, e umflata de 2 zile iar durerea persista. M-am dus la farmacie, mi-a dat un Nurofen Express Forte, de durut nu m-a mai durut(dupa pastila) dar nu stiu ce sa fac cu umflatura. Problema a fost ca un dentist mi-a pus plomba iar dupa 2 luni mi s-a spart cu tot cu masea lasandu-mi o gaura in masea, dupa asta a spus ca nu se baga. Stiti un dentist bun si mai ieftin in Ploiesti? Multumesc happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la acea măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| Xaphanys a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc mult. Am fost la farmacie, mi-a dat un Amoxiplus. Sa vedem daca isi face efectul.

| bursuc001 a răspuns (pentru Xaphanys):

Cu plăcere!

Multă sănătate.

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca e umflata, e puroi si ai nevoie de antibiotice. Trebuia sa o repari cand s-a spart probabil s-a facut o infectie acum. Nu ai ce face decat sa vizitezi alt dentist. Daca esti elev sau student, ar trebui sa iti poti face lucrarile si pe gratis, intreaba la secretariatul unitatii de invatamant la care inveti ce dentist va este arondat voua.

| Xaphanys a răspuns (pentru BiuL):

Multumesc o sa intreb la cabinetul scolii. Am mai auzit ca se fac reduceri pentru elevi dar nu am gasit nici o informatie pe internet.