| TheGodfatherDumDeeDum a întrebat:

Salut,TPU! La început o să dau cateva detalii despre viața dar vreau să știți că problema cu care mă confrunt este CĂDEREA PĂRULUI. În urmatoarele fraze o să vă povestesc rutina mea. In primul rând, am 15 ani(fac 16 in aprilie) si cam de 1 an îmi pică părul, vreau să spun că am program foarte prost ba chiar anul ăsta am intrat la liceu iar programul meu s-a schimbat RADICAL, înainte mergeam la școală dimineața, acum fac ore după masă. Mă trezesc la ora 10, 11, 12, mănânc ce prind(cartofi, sandwich-uri, etc) și plec la școală, acolo nici nu prea am poftă de măncare, pe la 1 jumătate mai mănănc un sandwich dupa care încă unul si un pahar de Cola, asta fiind pe la ora 4 maxim 5. De la 5 nu mai mănânc nimic până seara pe la 8-9 când ajung acasă. Ajung acasă, mănânc ce prind, si beau Cola ca un terminat. De obicei iau o sticla la 2 zile și ajung să mă culc la 2-3-4 dimineața. Acest orar îl am din prin septembrie. Am 63 de kg, 1, 73, știu că am un program foarte nașpa dar VREAU SĂ-L SCHIMB, AM VOINȚĂ! Deși îmi pică mult păr, in special cănd mă pieptăm sau mă spal, am părul destul de mare, mare chiar. Am observat că părul cade doar din față. Dacă prind 'bretonul' cu mâna si trag de el se duc si cate 4-5-6 fire dintr-o smulgere. Cât despre tata, tata are un păr cum am văzut la puțini oameni, 1 FIR, 1 FIR nu-i pică, îl are des și are si 40 de ani (lui cica nu i-a picat niciodată). Ca o mică completare, mama are 2 frați care sunt cheli și au chelit cam când au plecat în armată. Deși știu că mă afectează cu altele, Cola nu cred că afecteaza părul, adică toate șampoanele anti chelire sunt pe baza de cofeină, Cola avănd destulă cofeină. Acum că v-am scris acest roman aștept propunerile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parul din fata cade din cauza dereglarilor hormonale, induse de o dieta precara (fara mancare bogata in vitamine, minerale si nutrienti vitali unei bunei fucntionari a intregului organism)

Ai nevoie de multe fructe si legume proaspete, salate, mancaruri gatite, somn odihnitor si hrana sanatoasa. De fapt, coca cola afecteaza cresterea si dezvoltarea unui adolescent!

dar, mai multe citeste tu aici:
http://totb.ro/......medicilor/

http://www.contraboli.ro/ce-se-intampla-daca-bei-o-coca-cola-acum/

| WhiteLife a răspuns:

In primul rand schimba-ti programul și dieta, iar dacă mai continua căderea parului, îți recomand Novophane (sunt niște pastile destul de scumpe pe care le găsești în farmaciile Donna).

| Nilsson a răspuns:

Problema ta cred ca este cauzata in principal de programul haotic pe care il ai.
Ar trebui sa renunti la cola in primul rand, caci din cauza asta nu poti sa te culci mai devreme, si sa iti faci un program de somn incepand din jurul orei 23 sau chiar mai devreme daca poti, iar temele sa ti le faci dimineata pana sa pleci la scoala cand ai mintea mai odihnita.
Daca te culci pe la 3-4 dimineata, nu se mai respecta ciclurile somnului cum e normal, iar corpul resimte asta ca pe un stres, ceea ce duce la caderea parului.

De asemenea, trebuie sa ai si o alimentatie mai diversificata.
In plus, iti mai recomand, ca atunci cand te speli, sa iti masezi usor scalpul 2-3 minute, asta ajuta la imbunatatirea circulatie sangelui si previne caderea. Daca folosesti si un sampon special sau vreun balsam pentru acesta problema, cu atat mai bine.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Din alimentatia descrisa de tine "ce prind si cola" tu cam de unde iti iei vitamine si minerale? Sa stii ca o feliuta de gogosar indesata intr-un sandvici nu este suficient. Daca ai ambitie lucreaza putin si la alimentatie, incearca sa introduci in programul tau si o mancare gatita, o ciorba, ia-ti gustari cu tine(de exemplu fructe, iaurt natural), niste apa in loc de cola nu ti-ar face deloc rau.
Tratamente exterioare poti folosi ulei de ricin - gasesti la plafar si nu e scump, iti masezi scalpul si dupa 30 minute te speli. Uleiul de cocos este si el foarte bun, bitterul suedez, masti cu miere si galbenus.
La un dermatolog ai fost? sau macar niste analize medicale sa vezi daca ai ceva carente in organism.