| dannyweiden a întrebat:

Ma adresez fetelor! Cine din voi a consumat preparatul Diane 35 si poate sa-mi spuna ce efecte a cauzat acesta. Am auzit ca unii se ingrasa consumindu-l. E adevarat? Si daca da cine stie cam cu cit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MyWorld a răspuns:

Salut, nu sunt fata, dar cred ca te port ajuta. Am auzit acum vreo luna-doua la stiri despre acest anticonceptional, cum ca nu ar fi recomandat datorita unor cazuri din Franta etc. Citeste aici: http://sanatate.rol.ro/adio-contraceptive-diane-35--16205.html. Cred ca este mai indicat, totusi ca contactezi un medic pe domeniul acesta, ca sa ai o parere avizata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

În primul rând, NU se administrează nici un fel de AC fără să-ţi fie PRESCRISE de medic!

Apoi, DEPINDE de fiecare organism în parte ( depinde cum "reacţionează" ) - deci, NU contează dacă alte fete s-au îngrăşat sau nu.
La fel, şi în cazul celorlalte efecte adverse...

Într-adevăr, este POSIBILĂ o creştere în greutate ( în cazul administrării oricăror AC )!

Vezi toate efectele adverse şi contraindicaţiile în Prospectul de la linkul :
http://www.contraboli.ro/diane-35/

Toate cele bune.

| MarianaDaia a răspuns:

Buna dannyweiden!
Eu am fost candva fata si am consumat acest produs ( acum am 46 de ani). Nu stiu sa ma fi ingrasat dar stiu ca mi s-a inflamat ficatul si am avut dureri de cap si in zona ficatului...
Consulta un medic, nu te juca...sau...poate varianta steriletului ar fi mai buna?