| b3b3l00sha a întrebat:

Doctorul dermatolog mi-a recomandat pentru acneea vulgara pe care o am Sotret si diane-35.Pe mine mai ingrijoreaza contraceptivele pentru ca am auzit diferite lucriri despre ele, cum ca ingrasa, pot cauza alete boli etc.Este adevarat? Iar ca si anticonceptionale sunt bune? mersi

5 răspunsuri:
| Ruxyana a răspuns:

Ceautongue
si eu am fost la dermatolog si mia recomandat ERYFLUID
crede'ma ca este foarte bun
il iau de cateva zile si isi face efectultongue

| dya_4589 a răspuns:

Mai mult rau iti face Sortret, decat contraceptivele, crede-ma! In locul tau n-as lua, sunt o varianta a Roaccutane care are f multe efecte adverse cum ar fi: "Cel mai adesea, se observă simptomele analoge hipervitaminozei A, adică uscarea mucoaselor, care poate fi ameliorată, la nivelul buzelor, prin utilizarea unor unguente grase; uscarea mucoasei nazale, care poate duce la epistaxis, uscarea mucoasei faringiene, care poate provoca răguşeala. Uscarea conjuctivelor oculare poate duce la conjuctivite şi opacifierea reversibilă a corneei. Cu ajutorul pomezilor oftalmice uşoare, poate fi ameliorată conjunctivita. Intoleranţa la lentile de contact poate obliga pacienţii să utilizeze ochelari pe perioada tratamentului. În cazuri rare, s-au semnalat reacţii de fotosensibilitate. În cazuri izolate de fotofobie, s-au semnalat tulburări de adaptare la întuneric (hemeralopie) şi cataractă lenticulară ca şi vasculite (de exemplu, granulomatoza Wegener), scăderea numărului de eritrocite şi leucocite (anemie şi neutropie), creşterea şi scăderea numărului de trombocite, creşterea VSH, tulburări de auz în anumite domenii de frecvenţă şi de asemenea infecţii locale sau sistematice cu germeni grampozitivi (Staphylococcus aureus). De asemenea, pot surveni exanteme, prurit, dermatite faciale, transpiraţii, granuloame piogenice, paronichie, distrofia unghiilor şi o intensificare a formării de ţesut granulos. În rare cazuri, s-a raportat subţierea persistentă a firelor de păr. S-a observat, de asemenea, alopecie reversibilă, cât şi acnee fulminans, hirsutism şi hiperpigmentaţie (facială), dureri musculare şi articulare; rar, afecţiuni inflamatorii ale intestinului (de exemplu: colită, iletită, hemoragie), hiperuricemie şi tulburări psihice sau ale SNC (de exemplu tulburări de comportament, depresie şi crize). Au apărut modificări osoase şi hiperostoze (de exemplu osificarea prematură a cartilajelor epifizare) la copii şi la adulţii trataţi un timp mai îndelungat cu doze mari de Roaccutan, pentru alte indicaţii decât acneea chistică. În cazul unui singur pacient, după un tratament de mai mulţi ani cu un alt retinoid, Tigason (substanţa activă: etretinat), s-a observat apariţia hiperostozei spinale şi calcifierea ligamentelor spinale cu compresie medulară consecutivă. Roaccutan nu este conceput pentru tratamente de lungă durată şi trebuie avută în vedere posibilitatea apariţiei acestor efecte secundare dacă produsul este utilizat incorect pentru tratamente de lungă durată. La sfârşitul unui tratament obişnuit pentru acnee chistică, s-au observat ocazional hiperostoze minimale. Datorită posibilităţii apariţiei unor astfel de modificări osoase, la fiecare bolnav se va evalua atent raportul risc/beneficiu şi se va limita folosirea Roaccutan numai pentru tratamentul cazurilor grave. Au fost raportate cazuri rare de hipertensiune intracraniană benignă şi tulburări de vedere şi ocazional greţuri şi cefalee. S-a semnalat şi o creştere temporară şi reversibilă a transaminazelor ca şi unele cazuri de hepatită, care ar putea fi eventual puse în legătură cu Roaccutan. În multe dintre aceste cazuri, modificările s-au situat în limitele normalului şi valorile au revenit de bază în cursul terapiei. Totuşi, au fost descrise cazuri la care din această cauză, a fost necesară reducerea dozei de Roaccutan sau chiar oprirea tratamentului. Creşterea concentraţiei trigliceridelor serice şi a colesterolului asociată cu scăderea LDH au fost observate, între altele, în cazul dozelor mari şi la bolnavii predispuşi (anamneză cu tulburări ale metabolismului lipidic, diabet, obezitate sau alcoolism). Şi aceste modificări sunt dependente de doză, iar concentraţiile se normalizează repede după reducerea dozei sau după oprirea tratamentului. Fiecărui pacient trebuie să i se atragă atenţia asupra posibilităţii apariţiei reacţiilor adverse. În cazuri rare, s-a constatat limfadenopatie şi hematurie/proteinurie. La pacienţii cu nivel ridicat de trigliceride serice (> 800 mg%), care beneficiază de tratamentul cu izotretinoină, există riscul dezvoltării pancreatitei. Apariţia keratitei, ca urmare a tratamentului cu Roaccutan este o reacţie rar constatată şi poate fi pusă în legătură cu sindromul de uscare a conjunctivelor oculare. Prin urmare, pacienţii, mai ales cei cu sindrom de uscare a conjunctivei oculare, vor fi supuşi unor controale pentru depistarea apariţiei keratitei." (copiat din prospect)

Cat despre anticonceptionalele alea daca sunt bune sua nu nu stiu

| doctoru_5476 a răspuns:

Cel mai bine ie sa vorbesti cu dr tau de familie

| litlleangel a răspuns:

Da ingrasa, iti pot aparea coshuri, dereglari hormonale, cel mai bine e sa mergi la doctorul tau de familie sa te consulti cu el.happy

| Alina_6897 a răspuns:

Pentru acnee este foarte bun Zynerit'ul. costa in jur de 20lei. am o prietena careia i-au fost prescrise anticonceptionale pentru acnee dar nu au ajutat-o absolut deloc.