| Radu160000 a întrebat:

Ma numesc Radu si am 15 ani, sunt cel mai mic din clasa si cel mai ne-dezvoltat am in jur de 1.30 - 35 si nu sunt deloc dezvoltat arat ca un pusti de 13 ani! Parintii mei au ambii 1.80 decii nu sunt nici iei mici ca sa zici ca mostenesc de la ei toti bunici mei sunt inalti dar si neamurile eu sunt cel mai mic si cel mai ne-dezvoltat!
Am auzit ca Inotul si Baschetul fac bine dar as vrea sa incerc si cu alt ceva!
Nu vreau sa iau pastile sau sa-mi fac vreo operatie pentru oase pentru a avea apoi probleme de sanatate!
Vreau ceva natural legat de sport dar si hrana!
Ofer funda celui mai bun raspuns si celui care imi va schimba viata daca va reusii ii voi multi foarte mult eu cat si DUMNEZEU!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EllaM94 a răspuns:

Nu trebuie să te ingrijoreze, nu toţi avem același ritm de dezvoltare in plus e dovedit știinţific că un băiat peate crește pe an de la 8-13 cm având in vedere că dezvoltarea la băieţi se oprește la 21 ani. (Cu 2 ani mai târziu decât la fete) ai tot timpul din lume. Mai ales că genetic ești bine inzestrat. E o chestiune de timp. Iar ca sport poţi incerca inotul, e distractiv, nesolicitant și ajută foarte mult. Baftă!

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Intarzierea in crestere ar putea fi determinata si de profilul tau hormonal. Practic diverse probleme la diverse glande endocrine.

Dupa cum stii cred, oamenii au in perioada de crestere o serie de hormoni care ajuta la cresterea scheletului prin intermediul mugurilor oaselor.

In momentul in care apare dezvoltarea sexuala, hormonii sexuali inchid usor mugurii oaselor dezactivand cresterea scheletului.

Cel mai simplu si poate cel mai corect in cazul tau, vorbind la rece, ar fi sa mergi la un doctor endocrinolog, sa iti faca o serie de teste si apoi sa iti recomande un tratament cu hormoni somatotropi.

Este bine sa faci acest lucru cat mai repede cu putinta deoarece te apropii rapid de varsta la care acest tratament incepe sa devina periculos. Motivul principal al periculozitatii este in general faptul ca mugurii oaselor nu se inchid in acelasi timp... si exista posibilitatea ca oasele sa creasca deformat.

Dar stai linostit, din ce spui la tine inca nu este problema axeasta.

In plus, trebuie sa mergi la doctor si din cauza faptului ca logic vorbind: niste organe genereaza acei hormoni de crestere ai tai. Se pare ca acele organe nu functioneaza tocmai corect. Este adevarat ca ar putea fi si alte cauze care nu lasa hormonii sa actioneze. Cu alte cuvinte este posibil sa arati semnele vreunei boli.

Nu te speria, nu este inca grav. Mergi doar la doctor (si incearca la un endocrinolog bun) si rezolva problema asta o data pentru totdeauna.

Problema cu pastilele, inot, baschet, etc unde ai vrea sa incerci si altceva, cred ca o pui totusi foarte gresit, personal vorbind.

Cel mai corect ar fi sa ataci problema in mod organizat si sa o rezolvi inainte de a fii consoderat matur si prea tarziu, deoarece inaltimea asta te va urmari toata viata si s-ar putea ca depresia sau starea de disconfort prin care treci acum sa fie mic copil pe langa ce o sa vina.

Este decizia ta. Fa-o sa merite.

| Alextareeee a răspuns:

Hei! Tata a avut un coleg de vreo 1.40 in liceu care a crescut in 2 saptamâni mai mare ca el (el având 1.80).Asta probabil o sa ți se întâmple si ți-e...toți avem un sistem de dezvoltare diferit, si tu o sa crești cândva.

| qPufarina a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa faci decat inot si baschet...eu fac inot de 5 ani si asa m-am inaltat..ca si eu eram pitica rau.