| InnocentLoovee a întrebat:

mi-a venit menstruatia azi dimineata, si acum o jumatate de ora, cam asa, a inceput sa ma doara ovarul stang, ma doare destul de tare. i-am zis mamei mele si a inceput sa tipe la mine ca umblu desculta si ca vreau sa ma duc la varsta mea la ginecolog? Precizez ca am 17 ani. Asa ca va intreb pe voi, ce as putea sa fac sa nu ma mai doara? am mai luat un ibalgin azi dimineata pentru ca ma durea burta de la menstruatie asa ca nu cred ca e recomandat sa mai iau unul. Daca m-ati putea ajuta, as fi recunoscatoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut bine ca ai luat ibalginul, indicat ar fi sa fii incaltata, sa nu iti fie frig si fa o baie calda, poate asa iti revii, nu ar fi rau sa consulti si un medic ginecolog daca se intampla des sa te doara ovarul, momentan fa o baita si bea un ceai cald

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poti sa mai iei un Ibalgin impreuna cu o tableta de No Spa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| InnocentLoovee explică (pentru bursuc001):

Multumesc, ideea e ca nu consider necesar ginegologul deoarece m-a durut o singura data, nu m-a durut atat de tare incat sa nu suport durerea si nu am altfel de simptome ca am cautat si eu pe net. Mi-a trecut si fara medicament. Sper sa nu ma mai doara. Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru InnocentLoovee):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate am auzit eu exista expresia: "a racit la ovare" este posibil sa fie si la tine, mai bine te duci la un medic sa te consulte ii explici situatia si el te poate ajuta mai bine.

| carmen2011 a răspuns:

Fa o cura cu Femicur. sunt niste pastile din plante care trateaza probleme legate de menstruatie (nu numai durerea) uite mai multe detalii: http://www.3f.ro/images/documents/documents_28_normal.pdf

si da, mama ta are dreptate in legatura cu frigul :)
ps: iei 1 pastila pe zi. ideal e sa faci o cura de macar 3 luni. le gasesti in farmacie

| Cryssu88 a răspuns:

Paii s-ar putea sa ai un ovul imflamat, dar mai bine consulti un ginecolog happy