| nustiuxd a întrebat:

Mi-am facut analize de sânge si am constatat ca imi lipsesc foarte multe vitamine: Toate B-urile, Vitamina C, Vitamina D, Calciu, Magneziu, Zinc, Fier și încă câteva.
Intrebarea mea este: Să iau fiecare vitamină în parte sau sa iau vitamim un complex de vitamine si minerale de la a la z, am gasit unul de la centrum, ce imi recomandați sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cheama in ajutor Mama Natura!
Consuma ZILNIC cel putin cate un jumat de kilogram de fructe naturale, coapte, precum si legume din gradina (toamna este celea mai buna perioada! ).
Iti recomand sa mananci zilnic cate 2-3 bucati de mere, struguri (in special negre), nuci, afine, merisoare si alte fructe de padure, etc. Totodata consuma si salate din legume crude.
Mananca din toate cat poti de mult, fiindca nu strica, doar ajuta!

Garantat, in 2-3 luni iti va reveni organismul, dar consumul fructelor si legumelor trebuie sa ramana constant si in continuare!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa consumi vitaminele in forma lor naturala din fructe, legume si zarzavaturi. Forma cea mai activa in caz de avitaminoza este sucul, si cel mai indicat sucul cu pulpa.

| Vântulalb a răspuns:

Exista B complex. Pentru B-uri. Dar cel mai bine se asimileaza tot din legume (multe legume) si fructe.

| Balalau95 a răspuns:

Sa iei fiecare vitamina si mineral, in parte, in doza maxima zilnica recomandata
un complex de vitamine nu o sa acopere asta, exemplul cel mai cras sunt "complexe" care au 50mg de vitamina C, cand doza zilnica maxima este de 1g (1000mg)... adica are tot un fel de nu ar mai fi, APROAPE DELOC vitamina C

cat despre fructe si legume naturale, da, daca poti, de ce nu, DAR trebuie sa acoperi toate gaurile, nu poti sa mananci numai cartofi, sau fasole, iti trebuie o varietate mare de fructe si legume, din toate IN FIECARE ZI... lucru pe care e clar ca nu l-ai avut pana acum, si ma indoiesc, ca o sa reusesti de acum in colo