| Alexutzu_Alecs_1996 a întrebat:

nu am stiut ce categorie sa aleg... am o problema cu o masea care ma doare iar cand o ating ma doare si mai rau stie cineva vreun leak sa scap de durere sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Te duci la o farmacie, gasesti o groaza de pastile care amorteste si durerea de masea.

9 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Da, vizita la un stomatolog, cu cat stai si astepti, cu atat durerea e mai tare si cu atat infectia este mai mare si cu atat procesul de recuperarea a maselei este mai grea.

| Alexutzu_Alecs_1996 explică (pentru LaLaura):

Mersi laura dar ma refeream la cv care sa imi amortizeze durere acum... ca eu la stomatologul care merg se fac programari nu pot merge cand vreau

| Alexutzu_Alecs_1996 explică (pentru LaLaura):

Am incercat tador ketonal si algocalmin fiole si nimic sad

| LaLaura a răspuns (pentru Alexutzu_Alecs_1996):

Inseamna ca trebuie sa te duci de urgenta la un stomatolog, ai o infectie acolo si pastilele nu isi fac efectul pentru trebuie tratata cauza.
Te asigur ca gasesti in tot orasul un stomatolog fara programare.

| LaLaura a răspuns (pentru Alexutzu_Alecs_1996):

Te duci la o farmacie, gasesti o groaza de pastile care amorteste si durerea de masea.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Dentistul happy
La raionul de igiena dentara in supermarkets se gasesc anestezice topicale. Este intr-un tubulet mic. Poti incerca asta, dar nu te scapa de dentist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai acces la palinca trage un gat laughing))

| Alexutzu_Alecs_1996 explică (pentru anonim_4396):

Am incercat cu alcol sanitar am tinut la masea si tot degeaba... sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexutzu_Alecs_1996):

Nasol, se pare ca e destul de rau. Pune o ceapa taiatain patru in folie de aluminiu si tine-o la cald (pe soba calorifer sau tigaie)pana se inmoaie.Stoarce zeama pe masea. Ceapa e antibiotic natural. Poate te ajuta si usturoiul ca e tot antibiotic si analgezic.
Sper sa iti treaca.