| SpEed07 a întrebat:

Nu prea stiu cum sa ma exprim! Acum 4 zile am fumat pentru prima data doua tigari! Dupa aceea am vazut ce rau imi pot face tigarile! Am o intrebare! Cele doua tigari fumate imi afecteaza sanatatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Nu, daca te limitezi la ele. Organismul poate elimina efectele a 2 tigari in 24 de ore. Daca ai fi fumat 4, erau necesare 48 de ore si tot asa, in progresie aritmetica.

Faptul ca ai decis sa nu mai fumezi e o decizie foarte inteleapta pentru sanatatea ta. Sa speram ca vei rezista la presiunea anturajului. In masura posibilitatilor, fereste-te si de fumatul pasiv, adica nu inhala fum de la tigarile altora.

| cristeaflaviurafael a răspuns (pentru Empathizer):

Chiar si o tigara afecteaza sanatatea!
Imi place ce sfaturi i-ai dat lui SPED07, dar sper ca nu sugerezi ca fumatul e ceva bun?

6 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Raspunsul este nu. Fumatul te afecteaza atunci cand devine un obicei.
Este foarte bine ca nu ai continuat sa fumezi.

| myruna2012 a răspuns:

Doua tigari nu afecteaza sanatatea...

De exemplu mama mea nu fumeaza nici tatal.

Mama se mai scapa la petreceri cate-o
data..Adica odata la 2 ani fumeaza 1 tigara, dar nu a mai fumat de vreo 3 ani ca a citit mai multe despre tigari.

Incearca de acum incolo sa nu mai fumezi ca iti poate afecta sanatatea.

Si cum ti-am zis te mai poti scapa odata la 1-2 ani o tigara ca n-are nimic.

Sper ca te-am ajutat.

Funda?

| leeya a răspuns:

Nu o sa-ti afecteze sanatate, dar de acum nu trebuie sa mai fumezi.

| alyinus a răspuns:

Nu afecteaza....ideea este sa nu mai fumezi de acum incolo (pentru ca o va afecta)

| Florentina31 a răspuns:

Fii atent! Tigarile fumate in mod abuziv pot ducce la moarte! stai linistit tu din cauza ca aia fumat doua tigari nu inseamna ca o sa mori! Iti afecteaza sanatatea incepand cu plamanii si dintii si terminand cu inimia! eu iti recomnad sa nu mai fumezi pentru ca daca o sa continui o sa iti in periol sanatatea! FUNDA?