| Marius_Bogdan_Vlad_1988 a întrebat:

O sa va zic pe scurt. Acum fix un an, am facut atac de panica.
Am avut o perioada de vreo 3-4 luni in care dormeam cate 3, 4 ore pe noapte, ziua stateam intr-o caldura foarte mare, mai exact intr-o covrigarie.
Mi-a venit rau si am facut atac de panica.
Am facut toate analizele, cap, sange, oftalmologie, interne, inima. Au iesit bune, doar cortizolul marit.
Urmez din iunie anul trecut un tratament cu cipralex si anxiar.
Ma simt bine, dar am ramas cu frica de caldura.
De vreo 2-3 zile, inainte sa adorm, adica sa intru in somnul profund, timp de 2-3 secunde imi bate inima tare si repede, cum deschid ochii cum inima imi bate normal.
Un sfat si dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Buresbista123 a răspuns:

Un sfat ar fi sa te gandesti ce a cauzat acea criza de panica, ce a declansat daca tu nu ai raspunsurile te sfatuiesc sa te duci la un psiholog te va ghida, o data ce vei afla care e cauza nu vei mai avea nici un fel de probleme, e ceva psihic, nu ti a convenit tie ceva...

| Marius_Bogdan_Vlad_1988 explică (pentru Buresbista123):

Fac sedinte saptamanal, ce nu mi-a convenit mie era programul, ma trezeam la 5, caldura excesiva.
Eram curios si de ce imi bate inima mai tare si mai repede inainte sa adorm

| Buresbista123 a răspuns (pentru Marius_Bogdan_Vlad_1988):

Poate avea legatura cu ceva cand erai mic, poate avea legatura cu religia si cu iadul, cu teama asta daca crezi in astfel de lucruri sau poate ti e frica sa pierzi controlul si din asta si bataile de inima inainte sa adormi ti e frica pentru ca atunci cand dormi nu mai esti constient stapan pe situatie eu, ma mir ca inca nu ai descoperit cauza

| Marius_Bogdan_Vlad_1988 explică (pentru Buresbista123):

Cauza, stresul, oboseala, pierderea mamei la varsta de 13 ani, stateam 12 ore in caldura la covrigarie, cafea, cola, tigari, de mic mi-a fost frica sa nu pierd pe cineva drag, stateam mereu si ma gandeam sa nu am vreo boala, imi era frica sa dorm singur, ma gandeam ca poate e vreun spirit ceva, fantome. Si acu kmi e putin greu sa dorm singur si am 24 de ani

| Buresbista123 a răspuns (pentru Marius_Bogdan_Vlad_1988):

E bine ca incerci sa aflii trebuie probabil sa ti gasesti niste ocupatii sau hobby uri care sa te relaxeze care sa ti placa sa le faci cu placere-mult succes iti urez!

| Marius_Bogdan_Vlad_1988 explică (pentru Buresbista123):

Pai am incercat, joc poker, fifa, fotbal, dar nu tot timpul faci ce iti place. Ma gandeac cu frica dupa ce o sa renunt la tratament sa nu o sa reapara starile.

| dgeko a răspuns (pentru Marius_Bogdan_Vlad_1988):

Salutare, tot 24 de ani am si eu si acum o luna am avut primul atac de panica...inca nu mi-am revenit de atunci si seara inainte de culcare la fel patesc si eu dar la mine au ramas de atunci simptomele si zi de zi ma chinui cu ele, nu stiu ce sa mai fac, nu stiu pe cine sa mai cred...
Niste sfaturi ceva daca ai, le astept...salutare!

| Marius_Bogdan_Vlad_1988 explică (pentru dgeko):

Eu cum inchid ochii si intru in starea aia de atipire, mi se intampla sa imi bata inima rapid. Cum deschid ochii imediat imi trece.
E deranjatnt, dar pana la urma adorm.
Plus ca am numai vise 'tampite", numai vise ciudate...
Dgeko, iei tratament ceva?

| dgeko a răspuns (pentru Marius_Bogdan_Vlad_1988):

Da folosesc calmogen plant, e bun si pentru palpitatii...3 pe zi eu mi-am mai revenit cat de cat dar tot voi mai face maine niste analize ca sa fiu 100% sigur ca nu am nimic.

| dgeko a răspuns (pentru Marius_Bogdan_Vlad_1988):

In legatura cu bataile inimii mai puternic cand adormi, probabil adormi cu frica si din cauza asta ti se intampla asa.