| MManson a întrebat:

Scuzați-mă dacă nu am pus la categoria bună, chiar nu știu la care să pun intrebarea. Noaptea asta când incercam să dorm, avusesem un coșmar, apoi m-am trezit...am stat puțin (vreo 5 minute) apoi mă culc la loc, ațipesc, apoi brusc simt cumva de parcă mi-ar smulge ceva pielea de pe mine, mă simțeam amorțit, incercam să o strig pe maică-mea, dar nu puteam pur și simplu să ating buzele, cu ochii(sau cu mintea) vedeam imagini de afară, de la școală, diverse, de raționat raționam, adică am realizat că nu mă pot mișca și nu pot vorbii, mă intrebam ce se întâmplă.Ce o fi fost? Oare de la oboseală? Țin să precizez că nu am mai pățit așa ceva niciodată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Este paralizia nocturnă.

"În timpul somnului REM, visele îsi fac mendrele, iar muschii devin imobili. Aceasta paralizie temporara ne împiedica sa ne comportam ca în vis si sa ne facem rau. Uneori, aceasta paralizie persista si dupa trezire. Adica, stii ca esti treaz si totusi nu te poti misca.

Si mai rau, paralizia aceasta poate coincide si cu halucinatiile. Într-un studiu din 1999, 75% din studentii care sufereau de paralizie nocturna au spus ca au si halucinatii.

Aceste halucinatii din timpul paraliziei nu sunt foarte placute. De cele mai multe ori persoana spune ca simte o prezenta malefica si se simte sufocata sau sugrumata. Aceasta tulburare are tot felul de reprezentari în folclorul mondial: în Noua Zeelanda i se spune „Baba cea Neagra" (Old Hag), în China este „fantoma care te sufoca", iar în Mexic este cunoscuta sub numele „subirse el muerto", adica „mortii care se suie pe tine".

Chiar si în zilele noastre, anumiti cercetatori suspecteaza ca episoadele de paralizie nocturna pot explica situatiile în care oamenii sustin ca au fost rapiti de extraterestri."

http://perfecte.md/......ament.html

http://adevarul.ro/......index.html

http://www.doctor.info.ro/paralizia_in_timpul_somnului.html

http://ro.wikipedia.org/wiki/Paralizie_%C3%AEn_timpul_somnului

http://www.sfatulmedicului.ro/......ului_10298

http://inspiiratie.wordpress.com/......-lamuriri/

http://adevarul.ro/......index.html

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum vezi ce e scris cu rosu, problemele medicale necesita consult la medic. Asa. Parerea mea este ca stresul si oboseala, grija mai ales te face sa visezi treaz fiind.Asa am patit si eu, am mai dat raspunsuri la alte intrebari din acestea. Trebuie sa mergi la psihiatru pentru ca asta e de la cap.Nu glumesc, sunt halucinatii.Halucinatia este ca un vis, dar treaz fiind, asa se explica ca tu erai constient. Mergi la un psihiatru, te costa in jur de 50 de lei vizita. Daca nu vei merge si vei mereu stresat, obosit, cu griji faza se va repeta, inca odata si inca odata, pana vei ramaane definitiv in acea stare.Stiu pentru ca am patit, am neglijat si apoi m-au dus cu slavarea la spital, timp de o luna nu am stiut de mine.Deci toata treaba e de la cap. Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ramon: eu zic ca nu ii trebuie consult. de ce ar exagera asa? pana si psihiatrii au vise. e semn de complexitate
e smecher sa ai vise
aseara am visat tuneluri de lumina! uneori incerc sa ma ajut cu interpretarea viselor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Oboseala,stresul,la acest aspect duce.
Tata lumea mai are cosmaruri din cand in cand, insa daca te ingrijoreaza consulta un medic saiu o consiliere psihologica te-ar putea ajuta.
Incearca sa te rogi inainte de culcare, iti va prinde bine!
Te pup!