| gabrielaaaaa00 a întrebat:

Stiu ca poate e o întrebare stupidă dar as vrea sa nu se ia în ras.Voi de cate ori urinați pe zi/noapte? Eu ma duc noaptea de 3-4 ori si multa lume imi spune ca nu e ok.Precizez ca nu am niciun simptom specific unei infecții urinare/micotice...analiza de urocultură a iesit perfect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi nu e normal, probabil consumi prea multe lichide în apropierea somnului

| Mosotti a răspuns:

Depinde cata apa bei inainte cu cateva ore, depinde de cantitatea de sare si carbohidrati luata la bord, depinde daca ai sau nu diabet nedescoperit. Daca bei apa normal un 2 L/zi si urinezi des noaptea, ar rezulta ca mananci cu putina sare si putini carbo adica faina, paste, cartofi, orez, dulciuri. Daca astea doua sau una din ele este mai mult consumata, cu atata urinezi mai rar pentru ca ele retin apa in organism la aceiasi cantitate de lichide baute. Daca doamne fereste ai un diabet nedescoperit, asa se intampla, insa ai si sete puternica, foame peste normal, slabire inexplicabila, somnolenta, ceea ce nu cred ca e cazul la tine. Si eu ma duc de cateva ori pe noapte, depinde cata apa beau inainte, dar si celelalte doua variabile cat am consumat. Deci nu este nici o problema daca nu ai sete tare, foame peste normal si somnolenta suspecta peste zi.

| aXy99 a răspuns:

E posibil sa bei multa apa inainte sa te culci si din cauza asta sa urinezi des noaptea.

| Donsavas a răspuns:

Poate fi de la stres. Exista medicamente antistres pentru problema ta.

| Mosotti a răspuns (pentru Donsavas):

Dreptate ai tu, e posibil, stresul inhiba din secretia de insulina, iar asta lasa rinchii sa elimine mai multe lichide. Dar nu stiu, eu nu am asa si tot urinez mai des, depinde de factorii care i-am zis mai sus, sa ne spuna care din ei sunt.

| alina2k18 a răspuns:

Nu mai bea apa/ceai/suc cu 2 ore inainte de culcare.
Pipi inainte sa adormi si ar trebui sa fie ok.
Nu ma duc deloc noaptea in sensul ca nu ma trezeste nevoia.

| Yurisa a răspuns:

Noapte de 0 ori. Evit sa beau multe lichide inainte sa ma culc

| DeeDee817 a răspuns:

Eu nu prea urinez noaptea deloc dar dacă ii sa o luam așa, o data pe săptămâna. Eu obișnuiesc sa merg la baie înainte de culcare ca sa nu mai am treaba noaptea