| Ritska a întrebat:

Sunt baiat, am 14 ani si am greutate de doar 42 kg! As vrea sa ma ingras dar nu stiu ce alimente sa mananc in mod special sau un regim care sa il urmeaz! As vrea sa ma ingras cu 4-5 kg dar nu in grasime ci in masa musculara pentru ca sunt cam slabanog, ca sa ma exprim conform realitatii.
As vrea sa imi gasesc un refim sau o serie de alimente care sa ma ajute sa ma ingras + exercitii fizice sa previn aparitia grasimii.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu manca nimic din ce a zis cristin230

Mananca mai mult de 3 mese pe zi pentru inceput la interval regulat si nu sari peste cele 3 mese principale.Fructe,piept de pui, carne dar sanatoasa, gratar.Am inteles ceea ce vrei dar nu se poate sa te ingrasi fara grasimi, grasimile au si ele rostul lor, dar in exces ele dauneaza...Trebuie sa ingerezi mai multe calorii decat ai mancat pana acum, un aport mai mare de paine ar fi un inceput, nu trebuie sa mananci de 5 ori pe zi si nesanatos pentru ca nu iti poate decat dauna.Ca sa cresti in greutate consuma o cantitate mai mare de proteine dar luata din mancare nu din prafuri, nu artificial.Crede-ma fac sala de mult timp si am oarece experienta, multi care au ajuns la 90-100 de kg regreta acum asta si incearca sa slabeasca, deci ceea ce iti doresti u nu e tocmai sanatos.Mergi la un nutritionist si iti va face el un program de alimentatie bun si ce vitamine trebuie sa iei la metabolismul tau pentru ca ceea ce ma ingrasa pe mine nu te inggrasa si pe tine, depinde de teza fundamentala a culturismului si anume TIPUL SOMATIC respectiv metabolismul, numai in functie de asta se va manca. Legat de sala de forta (culturism)asteapta pana pe la 17 ani,va tot zic ca sala inceputa prematur distruge coloana! Pentru baieti pentru ca ei fac culturism si prea putini fitness, e recomandat sa se apuce la o varsta cat mai "matura", daca incepi la 14 ani o sa ai la 20 numai muschi,dar o sa ramai la inaltimea actuala,eu stiu ce vorbesc, nu ma poate contrazice nimeni, dupa cativa ani de culturism am experienta suficienta in ceea ce afirm.Deci tu incepe cu mai multe proteine, implicit calorii, nu cred ca nu vei lua in greutate.Sa te invat o chestie: nu e bine sa iei in greutate mai mult de 1-2 kg pe luna, iar la timpul tau somatic poate fi foarte greu sa iei 1 kg, asa ca pana incepi sala, mananca mai bine dar acasa nu la KFC.

3 răspunsuri:
| cristinna23 a răspuns:

Mananca :shaorma,hamburgeri,meniu mcdonalds/KFC,chipsuri,dulciuri,chestii bogate in grasimi, eu sunt grasutza si incerc sa evit ce am scris mai sus.si exercitii, te poti duce undeva la fitness, sala sa faci ceva anti grasime.

| dydy1 a răspuns:

Ori vrei sa slabesti ori sa te ingrasi? Daca tii regim logic ca nu te ingrasi mananca o masa mai consistenta.

| Ritska explică:

@dydy1: ma refeream la un regim de ingrasare care sa il sustin si cu exercitii fizice