| Hellobuna a întrebat:

Salut TPU!
Sunt puțin stânjenit de situația în care ma aflu și cum as vrea sa țin cat mai mult secretul asta și în același timp sa aflu explicația am decis sa scriu pe acest site.
De la un timp am văzut ca penisul meu are o forma puțin anormala, mai exact fiind curbat în partea dreaptă. Am cautat și am tot auzit despre asa zisa boala peyronie dar nu știu dacă este doar o forma normala sau nu.
Nu pot sa spun ca gradul de curbura este foarte ridicat dar este semnificativ. Sunt stânjenit de situatie și chiar nu știu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este nici o problemă. Stai linistit. Eu il am spre stanga. Si nu am probleme.
Esti micuț dacă, pentru tine, este o problemă gravă.

| Simpatic a răspuns:

Asa se intampla cand te auto-diagnostichezi cu ajutorul medicului "goagle"
consulta un medic prietene!
ce sfaturi iti puteam da noi de la distanta nefiind specialisti si mai ales ce diagnostic vrei sa iti oferim?

uite ce spune pe net printre altele " Un anumit grad de curbura a penisului poate fi normal si innascut, fara sa duca la complicatii, insa boala Peyronie reprezinta o inflamatie cronica ce poate produce durere, intarire, leziuni de dimenisuni mari si disfunctii erectile cu erectii dureroase, raport sexual dureros, lipsa rigiditatii penisului distal, inspre varf fata de zona fibroasa si curbatura anormala care creste in timpul erectiei."

s-ar putea la fel de bine sa ai o curbura perfect normala

referitor la aceasta boala Peyronie, diagnosticul poate fi pus de medicul urolog prin palpare si discutie cu pacientul. Se mai pot utiliza ecografia simpla si explorarea Doppler duplex.

asa ca nu te pacienta inainte si mai ales fara ca un medic sa te vada!

| adryang78 a răspuns:

Nu mai crede tot ce citești pe internet. happy
În orice caz, evită să-ți pui diagnostice în felul ăsta. Nu ai nicio problemă, stai liniștit. Dacă nu ai simptomele descrise de colegul @Simpatic, ești în regulă. Mulți bărbați au penisul curbat. Eu îl am în sus, de exemplu. happy

| Dragobeta a răspuns:

Ia citeste tu aici: https://click.ro/actualitate/fapt-divers/5-tipuri-de-penis-154436.html si fii fericit, nu speriat.
Asta trebuia sa cauti prima data, nu boli.

| AnonimXnX a răspuns:

Majoritatea au penisul curbat nu e nici o problemă si eu la fel si cand fac six persoanei respective chiar ii place