| anonim_4396 a întrebat:

Tata are unghiile foarte urate, una dintre unghii fiind aproape deslipita si ingalbenita. In ultimul timp s-a facut si portocalie. Poate avea psoriazis? Si pielea de pe picioare si maini o are foarte urata, dar asa e de foarte mult timp, de exemplu eu am aceeasi piele ca a lui. E ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca poti face diagnosticul diferential intre psoriazis si onicomcoza doar comparand cu pozele de pe internet, mai ales daca nu ai studii medicale. Trebuie sa mearga la dermatolog, nu e asa de simplu sa afli ce are.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa fie psoriazis daca pe piele are pete rosii acoperite de scuame. Dar din ce descrii, unghiile par afectate de o ciuperca (micoza). Medicul dermatolog il poate ajuta. Nu e neaparat grav, mai mult neplacut si inestetic

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Il doare un pic unghia de la mana, am vazut ca azi i s-a facut un pic portocalie, d'aia m-am ingrijorat. Si la picioare unghiile arata la fel ca in pozele cu psoriazis, dar. in rest de unghii nu are alte simptome.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca poti face diagnosticul diferential intre psoriazis si onicomcoza doar comparand cu pozele de pe internet, mai ales daca nu ai studii medicale. Trebuie sa mearga la dermatolog, nu e asa de simplu sa afli ce are.

| XoMasquaradeXo a răspuns:

Problema unghiilor tatălui tău poate fi cauzată de o micoză ( ciupercă) dar cel mai bine ar fi să îl îndrumi să meargă la un medic sau la un dermatolog pentru a afla cauza exactă și a primi un tratament. Legat de problema ta de sănătate, dacă nu ai încă semne clare ca ale tatălui tău sau alte simptome înseamnă că poate tu nu l-ai moștenit sau neplăcerile vor apărea mai târziu.