| anonim_4396 a întrebat:

tusesc zilnic de vreo 5-6 luni, in ultimele 2 saptamani cu flegma, sunt zile in care tusesc foarte putin si altele atat de tare ca îmi vine sa vomit, fumez, nu vreau sa ma las, poate sa fie si o tusă de la tigari?
tussin forte e bun? Ma gandeam sa fac un tratament de cateva saptamani cu el, ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Rareste tigarile daca tot nu vrei sa te lasi si ia-ti din farmacie un sirop expectorant de patlagina si citeste prospectul pentru a sti ce cantitate trebuie sa iei si de cate ori pe zi

| octav005 a răspuns:

Lasa-te de tutun. asa a patit si bunicul inainte sa moara. fuma enorm de mult. Acum este decizia ta, faci ce vrei cu ea, nu oblig pe nimeni. eu ti-am dat un sfat.

Răspuns utilizator avertizat
| Staif a răspuns:

Si de ce nu vrei sa te lasi de fumat?

Dai bani pe tigari si pe medicamente. Mai bine faci altceva cu banii aceia.

| Daniel2836 a răspuns:

Acum trebuie să te regăsești:
Mucusul (flegma) poate avea diverse culori. Daca acesta are cu totul alta culoare decat alba sau transparent, indica o infectie
sau alte probleme. Iata ce seminifica culoarea muscusului:
mucus galben - poate fi semnul unei infectii a tractului respirator inferior sau al unei infectii bacteriene, infectie a sinusurilor, raceala sau gripa, alergie sau bronsita
mucus verde - poate fi semnul unei pneumonii
mucus maro - poate fi rezultatul inhalarii prafului sau smogului, semnul unei infectii sau ar putea semnifica prezenta sangelui
mucus gri - poate fi semnul inhalarii aerului poluat
mucus rosu/roz - poate semnifica prezenta sangelui in mucus.

Tratament naturalist:
Respiratia aburilor calzi din baie, in care s-a lasat dusul cu apa calda sa curga, s-a dovedit a fi destul de eficienta pentru fluidizarea mucusului si mentinerea umiditatii cailor respiratorii. Puteti respira si aburii degajati de apa fiarta, intr-o cratita in care s-au adaugat cateva picaturi de eucalipt, mentol sau menta. Inspirati adanc.

sau

Amestecati 2 linguri de miere cu o cantitate egala de suc de struguri. Consumati acest amestec de trei ori pe zi, timp de 5 zile. Sucul de struguri are o actiune expectoranta destul de eficienta si va poate ajuta sa eliminati flegma.

Cauza ar putea fi și țigările. dar slabe șanse...

Mult noroc! Însănătoșire grabnică!
Funda?