| bayetasvl a întrebat:

vreau sa imi cumpar proteine si nu stiu ce sa fac daca e bine sa iau proteine sau nu? eu nu fac sala si ma gandesc daca nu fac sala o sa fie naspa! voi ce ziceti? oricum eu acasa mai trag de fiare mai fac sport ar nu ma duc la sala! va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Iei proteine in masura in care ai nevoie sa-ti asiguri 1.5 -2 grame de proteine/ kilogram corp.
O mare parte ti-o asiguri din alimentatie ( 5-6 mese care cuprind carne, lapte, branza, oua -> astea sunt alimentele cu cele mai multe proteine ). Cand o sa ajungi la nivelul in care nici cu 6 mese nu-ti asiguri necesarul proteic, atunci cumperi suplimente cu proteine.

P.S. : suplimentele cu proteine NU sunt produse-minune, poti sa iei luni de zile sau ani si sa ramai firav, ele NU te umfla, ele sunt doar ca sa te ajute sa-ti indeplinesti necesarul proteic zilnic. Nu au nicio treaba cu starea de oboseala dar nici cu energia, energie iti iei din carbohidrati, fibre vegetale, etc.

P.S. : unele suplimente proteice contin vitamine si calciu, sunt foarte bune pentru sanatate

7 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna! Eu am tinut 2 zile o diete bazata doar pe proteine si crede-ma ca nu mai eram buna de nimic( eu practic tenis), de'abia mai trecea mingea peste fileu din an in paste, fac si exercitii pentru dezvoltarea masei musculare si era naspa rau de tot ca eram obosita si dupa 5 minute incepeau muschii sa intre intr'o stare de oboseala, acum poate daca mananci si alimente ce contin zahar e bine insa doar proteine nu iti recomand.

| bayetasvl explică (pentru KellyGreen):

Aha oricum mersi m-am gandit eu mai bine si nu o sa iau asa cevawinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru KellyGreen):

O dieta bazata doar pe proteine e o prostie, ai nevoie de carbohidrati si de fibre vegetale pentru energie. Proteinele nu sunt pentru energie, sunt pentru altceva

| Cosmin86 a răspuns (pentru bayetasvl):

Iei proteine in masura in care ai nevoie sa-ti asiguri 1.5 -2 grame de proteine/ kilogram corp.
O mare parte ti-o asiguri din alimentatie ( 5-6 mese care cuprind carne, lapte, branza, oua -> astea sunt alimentele cu cele mai multe proteine ). Cand o sa ajungi la nivelul in care nici cu 6 mese nu-ti asiguri necesarul proteic, atunci cumperi suplimente cu proteine.

P.S. : suplimentele cu proteine NU sunt produse-minune, poti sa iei luni de zile sau ani si sa ramai firav, ele NU te umfla, ele sunt doar ca sa te ajute sa-ti indeplinesti necesarul proteic zilnic. Nu au nicio treaba cu starea de oboseala dar nici cu energia, energie iti iei din carbohidrati, fibre vegetale, etc.

P.S. : unele suplimente proteice contin vitamine si calciu, sunt foarte bune pentru sanatate

| oanaaa16 a răspuns:

Dupa parerea mea de NEexperta, proteinele nu prea te ajuta pe termen lung. Adica daca iei acum, o sa fi,, bine,, o perioada apoi o sa ti se atrofieze muschii.Si nici cu sanatatea nu vei sta bine..Mai bine faci sala.E mai multa munca, dar rezultatul va fi cel perfect si mult dorit, si va persista pentru mult timp. Parerea mea. Daca gresesc, te rog sa ma scuzi! :*

| Cosmin86 a răspuns (pentru oanaaa16):

Si tu consumi zilnic proteine, asa ca nu mai abera

| Criss_Cristi_1978 a răspuns:

Https://www.2weekdiet.com/? hop=cristi112 sunt cele mai bune astepti 4 zice dar merita, la mine au avut efect foarte repede.