| pWd a întrebat:

putin cam tampit laughing, si care este asa:
Daca trag de fiare risc sa mi se micsoreze penisul sau sa nu mai creasca? Trag de fiare cam de o luna, si se vad rezultate destul de bune mai ales venele care mi se vad gen "WOW" laughing
(apropo, fac asta acasa, nu merg la sala). Am 14 ani 1, 70 inaltime, si vreau sa stiu daca este bine ce fac? Am mai cautat eu pe internet, si am vazut raspunsuri care spuneau ca cand trag de fiare, muschi au nevoie de mai mult sange, iar mai tot sangele din corp se duce in muschi iar penisul se micsoreaza in sensul ca nu sta "sculat" rolling on the floor iar dupa ce termin cam dupa vreo ora, doua se face la loc. Deci pana la urma am ajuns la 2 intrebari :
Este bine daca trag de fiare la varsta si inaltimea mea?
Exzista riscul ca penisul meu sa se micsoreze?
P.S: Va rog, fara glume care nu-si au rostul.
PSS: A da, am uitat sa mentionez ca nu consum proteine big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu, nu este bine, fiindca esti scund petru un baiat de varsta ta si trasul de fiare va duce la cresterea masei musculare in detrimentul cresterii in inaltime, asa ca vei ramane mult sub media de inaltime (probabil vei mai creste maxim 5 cm, deci nu vei depasi 175 de cm ceea ce este bine pentru o fata, dar putin pentru un baiat din generatia ta).
2. Nu, penisul tau nu se va micsora atat timp cat nu iei steroizi sau preparate vandute prin sali care contin tot felul de prostii neinscriptionate pe eticheta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Legat de 1 :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Si, conform unui studiu efectuat de Asociatia Americana de Pediatrie, 2001:
"Programele de antrenament cu greutati nu par sa afecteze cresterea liniara in inaltime si nu au nici un efect negativ, pe termen lung, asupra sanatatii cardiovasculare"

+ alte exemple in articol + exemplul personal.

Asta e doar un mit ca ala in care sa nu mananci peste 10 oua pe saptamana, demonstrat stiintific ca e doar un mit.

Si legat de inaltime :
http://www.getfit.ro/sanatate/anatomie-fiziologie/crestere-in-inaltime.html

Un articol foarte bun ( chiar daca nu este de pe un site cu profil medical ).

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu ca tu esti foarte convins de realitatile astea, chiar daca nu sunt rezultate din niste studii, ci mai degraba din niste experiente izolate asa cum este si exemplul tau personal. Asadar se poate intampla si asa cum spui tu, dar in general si de obicei stiinta ne arata ca se intampla preponderent cum zic eu, din pacate. Dar pana la urma e, asa cum iti mai spuneam, o alegere. Am cunoscut mai multi baieti care au zis ca pentru a fi la nivel inalt european au renuntat si la inaltime si la potenta voluntar, cunoscand exact la ce riscuri se expun (lua, evident, si prostii, nu faceau dor exercitii fizice)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

" dar in general si de obicei stiinta ne arata ca se intampla preponderent cum zic eu, din pacate"

As vrea sa vad un articol stiintific care sa sustina asta.

p.s. : "la nivel inalt european au renuntat si la inaltime si la potenta voluntar", steroizi, evident, cunosc destule cazuri si eu ( peste 30 ).

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

Caut articol si dau link.
Da, de la steroizi au avut aceste probleme si stiau ca le vor avea.

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

M-am intors sa spun ca in afara de tratatele mele mai vechi de medicina care dau o explicatie foarte buna (aceea a imposibilitatii de sinteza a suficiente proteine pentru cresterea in inaltime si cresterea in masa musculara) si a multor exemple pe care le cunosc, nu gasesc articole mai recente care sa studieze aceasta problema. Deci prespun ca nu mai am dreptate. Am gasit, spre surprinderea mea, articole cvasi-stiintifice care sustin inca ca bodybuildingul este asociat cu scaderea sperantei ed viata, ceea ce chiar nu inteleg. Exista o explicatie?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Depinde ce inteleg oamenii prin "bodybuilding". Sunt 2 variante :

1. la nivel de hobby ( vrei sa arati bine si sa fii sanatos, in limite decente ) : aici chiar imbunatateste speranta de viata.

2. la nivel de performnata ( cand bagi kg de carne in tine zilnic, cutii peste cutii de suplimente, injectii de steroizi, etc. ), si normal ca fortezi toate organele peste limita.

Gandesti-va cat munceste ficatul sa sintetizeze ZILNIC : 3 kg de carne, 15-20 de albusuri de ou ( + vreo 5 intregi ), 1-2 kg de cartofi, 1-2 kg de orez + altele + suplimente + stero.

Deci da, sunt de acord ca bodybuildingul profesionist POATE scadea speranta de viata ( sunt si exceptii evident : joe weider, a murit la 92 de ani ).

p.s. : "aceea a imposibilitatii de sinteza a suficiente proteine" asta e din cauza ca atunci cand te apuci de sala nu consumi mai multe proteine. Daca te apuci de sala, maresti cantitatea de proteine ( chiar o dublezi, in functie de efort ), ca sa ai suficiente, altfel se intampla ce scrie in tratat.

Totul e ca un lant cu mai multe "zale", se rupe o za ( gen alimentatie insuficienta, odihna insuficienta, etc. ), tot lantul devine inutil happy

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

Corect, doar ca ce spui tu ca trebuie facut pentru bodybuilding ca hobby ia multe ore pe zi, e aproape un job si nu stiu cati au timp si pot face asta. La varsta lui e foarte ocupat, poate va gasi o ora sa traga de fiare, dar nu cred ca va mai gasi 2-3 ore sa faca cumparaturi si sa-si gateasca mancarea. In perioada de teze si examene nu va ajunge sa doarma 8 ore pe zi ca sa se odihneasca suficient pentru efortul supolimentar, va fura 4-5 ore de somn si tot asa.
Cat despre regimul ala de viata cu 3 kilograme de carne, desi stiu ac nu e legenda, este sigur boala psihica.

| Biiskrem a răspuns:

La prima întrebare nu-s în măsură să răspund, dar penisul n-are nicio legătură cu ce faci tu, stai liniștit. laughing