| alina_6587 a întrebat:

vreau sa va rog ceva pentru cei mai priceputi de cauza. acum 2 saptamani si ceva a venit verisoara mea de la tara (are 16 ani), si am dormit cu ea si cred ca nu stia ca are paduchi in cap si am luat si eu (altfel nu se poate, am o casa super curata) si am incercat samponul parasidose poux lentes si am scapat atunci. faza este ca cu lenjeria nu am deparazitato si nu stiu cum (sfaturiiii plzzzzzz not worthy ) si nu toate ouale de parazit au iesit de pe firul de par (am un par lung si matasos si destul de des e pana la fund :p). daca nu i-am luat de pe firul de par astqa inseamna ca ei isi continua dezvoltarea? pe recipient scrie ca sufoca parazitii si dizolva lichidul cu care s-au fixat lindenii, insa nu stiu...pentru cei care au incercat raspunsuriii! am gresit cu ceva. deci daca nu i-am scos pe toti dar am aplicat solutia aia ei sunt morti si vor cadea de la sine? sau e de vina lenjeria pentru ca m-am trezit ca mai am dupa o saptamana (repet, nu am rezolvat lenjeria si nu stiu' cum)...deci ca sa va scot din ceata : 1. daca nu au iesit lindenii e pe firul de par dar am aplicat solutia (pentru ca nu am reusit tot parul e destul de lung si des ) are ceva? continua dezvoltarea?
2. e din cauza lenjeriei ca iar au aparut? dau FUNDITA va rog sunt disperata si trebuie sa plect pe 1 iulie in Bulgaria dar mi-e friiiiicaa :-s. va rog sunt disperata crying((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| continutfragil a răspuns:

Trebuie sa iei toate ouale de pe firul de par altfel vor deveni paduchi.Stiu ca iti va fi greu dar asta e. Iar lenjeria o speli normal.
Sper ca vei scapa din aceasta problema neplacuta!

6 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna alina
1. Da, isi pot continua dezvoltarea pentru ca din acele oua pot iesi alti indivizi. Daca te speli bine pe cap cam la 2 zile atunci o sa vezi ca se mai desprind din ei. O alta modalitate ar fi sa rogi pe cineva din familie sa ii ia cu mana. De paduchi scapi destul de greu asa ca un ajutor in plus nu strica nicio data.
2. De obicei paduchii nu stau pe lenjerie, dar ar trebui sa dai cu ceva lotiune si prin casa (ma gandesc sa incerci cu petrol): sub pat, parchet, faianta.
Succes.
Pa, pa

| DoarOana a răspuns:

@alina: Avand in vedere ca nu au iesit toti inseamna ca vor continua sa se inmulteasca. E foarte bine ca te-ai dat cu Parasidose. Ar trebui sa incerci sa ii scoti cu mana si sa continui sa folosesti Parasidose.
Pa, pa

| express11 a răspuns:

Foloseste un piepten des,gazul, lichid este cel mai bun pentru paduchi, lenjeria trebuie fiarta.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| alina_6587 explică:

Unii zic ca scapi de lindeni dupa ce ii dai cu parasidose, insa eu am parul ffft des si lung si e ft greu sa ii scoti pe toti thinking dar mám dat cu chestia aia. are ceva daca m-am dat dar nu au iesit toti, vor continua sa se inmulteasca? [funda] blushing

| alina_6587 explică:

Dar daca o pun la 90 de grade la masina de spalat are ceva?