| spaikizz a întrebat:

Imi este foarte rusine, dar sunt disperata si numai stiu ce sa fac. Eu am paduchi. I-am luat de la un verisor mai mic care a dormit la mine. As vrea sfaturi de la cei care au avut si au scapat de ei. Cum sa fac? Nue de mult timp. Pana acum am incercat cu un sampon si sapun din nu stiu ce plate care ii omoara. Numai am paduchi, dar mi-au ramas lindenii si nu stiu cum sa scap d ei. Cu pieptanul nu prea merge.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

In cazul tau ar fi benefica utilizarea unui sampon sau lotiune speciala urmand exact instructiunile de utilizare cerandu-i farmacistului un sfat despre tratamentul pe care l-ai ales, deoarece nicun tratament nu pare a fi cel mai eficient si in cazul tau ar trebui sa repeti operatiunea dupa 7 zile.
Poti efectua verificarea, folosind aceeasi metoda cu pieptenele umed la o saptamana dupa cea de-a doua aplicarea a tratamentului
ps:nu te ingrijora de lenjeria de pat sau de haine, deoarece paduchele de cap, in afara gazdei umane, moare in cateva zile din cauza inanitiei.

pa, pa

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește un pieptăn cu dinții foarte deși!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Eu cand eram mic la tara ma jucasem cu 2 caini si luasem purici de la ei apoi facusem baie bine si s-au dus in cazul tau nu inteleg de ce nu se duc.

| KirigayaKirito a răspuns:

Asculta bine! Da-te cu maioneza in cap(mai multa) si maseaza-ti scalpul! Apoi clatestete cu apa, spalate cu un sampon specializat pentru paduchi apoi clatestete cu otet si sare! Pune-ti o basca pe cap si asteapta 30 de minute! Date apoi cu spray de muste si spalate bine bine pe cap! Piaptana-te si gata! Nu iti fa griji, maioneza omoara lindinele! Bafta! SUCCES! FUNDA?big grin

| Schnitzel a răspuns:

Decat sa iti torni in par maioneza si de-astea ia de la farmacie un sampon pentru paduchi. Cel de la Dr. Soleil e bun.sieu luasem de la o fata acum vreo 4 ani si am scapat cu samponhappy

| express11 a răspuns:

Gaz lampant, te dai de 2-3ori.,apoi cu un pieptene des de la farmacie cureti lindenii

| Mikaela a răspuns:

Pai, cred ca singura solutie e sa te razi in cap ca sa scapi defintiv de ei

| spaikizz explică:

@girl... mersi pentru...cum sa zic? Nimic! Cum sa ma dau cu maioneza?! Oi fi zis eu ca sunt disperata, dar nu sunt si proasta. straight face

@ restul Va multumesc foarte mult. Acum chiar se simTe comunitatea TPU! love struck Sunt multi la car as da fundita, dar din pacate pot da doar una. Voi face ceva din ce mi-ati scris si voi da fundita daca a mers. Mersi mult de tot!

| spaikizz explică:

Ieri am fost la dermatolog. Surpriza! Nu am paduchi ci am probleme cu matreata si stresul. Fiu! Mi-a recomandat un sampon si sa nu ma mai enrvez repede. E bine ca s-a terminat cu bine. Am mai luat si sampon anti-paduchi. In fine a zis doctorul ca n-are nimic, da' l-am luat degeaba.

| spaikizz explică:

@sexicika Ti-am dat tie fundita petru ca atunci raspunsul tau m-a mai linistit.

| ZapaciLaa a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare si m-am spalat pe cap cu un sampon Dr. Soleil de la farmacie. In maxim o saptamana scapi sigur. Costa cam 14-15 lei. Bafta!

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| DianaPrepelita a răspuns:

Verisoara mea a avut. Trebuie sa te speli cu gaz (parintii ei au luat de la o benzinarie, din magazinul de langa benzinerie*) au dat-o si trebuie sa te dea un parinte sau un adult, foarte foarte bine in tot capul, sa insiste pe radacini. apoi stai cu ceva in cap putin mai mult timp. dupa 30 min iti dai jos prosop/bascuta si ti-l lasi sa se usuce. dupa ce se usuca, cineva trebuie sa stea sa-ti ia fir cu fir si sa iti ia lindenii morti din par. operatiunea sta se repeta inca o data dupa o saptamana. mentionez faptul ca a doua zi dupa ce te speli cu gaz trebuie sa te speli normal. nu te speria, nu se intampla nimic daca te speli cu gaz, o sa iti faca parul mai matasos si mai lucios, crede-mawinking si cei de la gerovital au sompon cu gaz big grin dar o sa te usture putin capul si ochii dupa ce te speli cu el. bafta