| LEOO1997 a întrebat:

Salut TPU,vreau sa va spun ca ma confrunt cu o problema!
Cand eram mic, am patit ceva rau si de atunci stau concentrat numai pe acea chestie, deci nu pot face nimic sa imi opresc gandul asta!
Credeti ca am probleme psihice?
Cateodata aveam ganduri de suicid si nu stiu de ce!
Imi este frica sa nu innebunesc!
Si vreau sa-mi dati sfaturi cu privire la trecerea mea peste acest gand rau!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Si eu acum 3 ani cu o zi inainte de Revelion am avut un accident grav de masina.Soferul a intrat in coma, dar eu ca prin minute am scapt doar cu o cusatura in spatele genunchiului si cu o imensa spaima.Pentru mine a fost un eveniment care m-a marcat la fel ca tine si recent am reusit sa trec peste trauma.Visam mereu si la fel ca tine ma simteam a nimanui desi nu era asa! Am mers si la psiholog si m-a ajutat pe moment, dar cand veneam acasa imi aminteam iar si iar...nu aveam prieteni, ma inchideam in mine si nu puteam face nimic deaorece credeam ca iar mi se va intampla ceva rau.M-am inchis in mine si nu mai aveam incredere in nimeni si nimic.Ca sa concluzionez si sa nu o tot lungesc vreau sa iti spun ca eu una nu cred ca ai probleme psihice.Eu cred doar ca ai trecut printr-o trauma pe care nu o poti depasi de unul singur! Iti recomand sa faci ce iti place,sa te plimbi, sa interactionezi cu oamenii si sa mergi la un psiholog daca doresti! Te rog sa mergi inainte si sa nu te uiti inapoi deoarece daca privesti inapoi nu poti face nimic in viitor! Sunt sigura ca o sa reusesti sa faci asta! Fii tare si nu te mai gandi, cand iti vin ganduri urate distrage-ti atentia cu lucruri frumoase! Zambeste chiar daca e greu si ridica-te tu singur. Bucura-te ca inca mai traiesti si spune-ti in mintea ta ca poti face tot ce vrei si ca mai mult de atat, ca vei reusi! Eu una cred ca vei trece la un moment dat peste asta, trebuie doar sa vrei! Nu te mai gandi ca nu rezolvi nimic. Sper ca te-am ajutat catusi de putin!happy

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Gabiiiiiii a răspuns:

Trebuie sa te duci la un psiholog, el te poate ajuta cel mai bine, nu niste anonimi de pe un site.
Doamne ajuta!

| SweetHeart22 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un psiholog,nu cred ca ai probleme psihice,dar un psiholog te poate ajuta cu problemele emotionale si amintirile neplacute,poti sa ai un inceput de depresie deci ar trebui sa consulti un specialist,sau sa vorbesti cu cineva despre asta,si nu ai de ce sa te mai gandesti la trecut,orice s-a intamplat,cat de grav a fost, a trecut, traieste clipa, bucura-te de viata, sper ca te-am ajutat macar putin