| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema psihica, foarte urata. Am ganduri urate, ca mor persoane dragi, imi e frica de accidente cu masina, cei din familia mea sunt in domeniul cu masini, conduc mult ziua, si imi e frica sa nu se intample ceva. Pe Facebook, am scos like-urile la paginile de stiri, sa nu mai vad accidente si alte chestii urate, la stiri nu ma uit, nu stiu de la ce am atatea ganduri, cateodata sunt speriat, si imi bate inima tare din cauza asta... Am 15 ani, nu stiu de ce sunt asa.
Va rog ceva sfaturi, la scoala cand sunt nu prea imi vin ganduri, dar dupa ce vin acasa mai tot trece cate un gand urat, dar seara cand opresc tv si vreau sa dorm vin tot timpul ganduri urate.
Ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cred că ai atacuri de panică. Cel mai bine ar fi să cauți ajutor profesional.

| Donsavas a răspuns:

Este o boala. Se trateaza si in timp se si vindeca. Mergi la psihologul scolii si mergi macar la un consult psihiatric! Exista psihiatrii pentru minori,sunt pediatrii specialiști în probleme psihice. Vorbește cu medicul tau de familie sa te trimită la unul! Pentru tratament psihoterapeutic si/sau medicamentos,fie ele si contra cost sau gratuite, iti trebuie acord parental deoarece esti inca minor. Totusi, vezi ce zice medicul de familie, psihologul scolii. Vor discuta ei cu părinții tai ca sa porti merge la consiliere si sa poti lua medicatie, daca e de acord si un pedopsihiatru.

| superAndrei a răspuns (pentru Donsavas):

Medicamente,medicamente,medicamente! Why always? Lucrurile astea sunt absolut normale,si trebuie rezolvate din proprie initiativa! Calmati-va cu psihologul scolii, in multe scoli este pus un om necalificat si nepregatit, si asta se numeste si noroc, fiindca exista moment in care postul este inexistent! Societatea din Romania interpreteaza foarte rau psihiatrul, si tratarea problemelor de mental health! Si e normal sa-i fie rusine!

| Donsavas a răspuns (pentru superAndrei):

Eu i am spus recomandarea mea. Fiecare face ce vrea cu corpul lui.

| superAndrei a răspuns:

Lumea asta e foarte shitty, e rea si urata! Ce ne-am face daca toti am fii speriati de lucrurile astea?, nu am mai ajunge niciunde. Cred ca e un fel de anxietate ce ai tu! E foarte normal sa ai perioade de astea in viata ta! Eu am 16 si sincer, in fiecare zi imi trec ganduri de astea prin cap, vin involunar, dar am invatat sa le stapanesc si sa trec de ele. In ziua de azi, o masina este destul de inteligenta pentru a actiona daca se intampla asemenea accidente! Depaseste-ti frica, las-o sa continue, si tu urmeaza-ti viata, o sa vezi ca acest lucru te va macina atat de puternic incat o sa uiti si de aspectele bune ale vietii tale, ca esti sanatos, ca ai o familie, ca poti sa mergi la scoala, ca ai prieteni, vezi? Deja ai atatea motive pentru a fii fericit! Intocmeste-ti o losta cu tot ceea ce te face fericit, de la cele mai marunte si neinsemnate lucruri, pana la cele mai importante din viata ta. Priveste-o de fiecare data cand ai un asemenea atac de panica! Gasesteti pasiuni si "scufunda-te in ele", mergi afara si alearga sau iesi cu prietenii. Nu lasa acest lucrur sa puna stapanire pe viata ta! Live your life, every moment from it, si nu te lasa doborat de lucrurile astea! happy
Sper sa ai succes si sa te motiveze ce am zis!