| AlexStefan1 a întrebat:

vreau si eu daca stiti din experienta voastra niste creme/gel pentru acnee, fluocinolonul pentru ce e? Eu il foloseam pentru cosuri dar nu prea vedeam rezultate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fluocinolonul are un antibiotic si un corticoid. Se foloseste maxim 5 zile, pe suprafete cat mai restranse, de preferat NU pe fata, pentru leziuni infectata foarte inflamate (de exemplu pe un cos care este foarte foarte umflat, rosu si dureros). Este interzis in tratamentul unor leziuni de acnee intinse.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

*Se foloseste maximUM, ca e adverb.

Si totusi, eu nu am avut 10 la romana.winking

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am avut, de aceea stiu ca poate fi folosit si maxim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Da,cand insoteste un substantiv.
Acolo e adverb, fiind "maximum".

| BroascaCuElice a răspuns:

Eu folosesc argila albastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fluocinolon este un corticosteriod, nu il mai folosi pe ten! Cortizonul reactioneaza benefic o perioada, dupa are diferite reactii negative asupra pielii si nu trebuie folosit o perioada indelungata de timp. Producatorul nu recomanda folosirea lui in tratarea acneei, te poti alege cu o dermatita cortizonica! Ti se poate distruge elasticitatea pielii, sa ti se inroseasca pielea, sa ti se dilate capilarele, sa ti se usuce pielea, sa apara usturimea pielii, cosuri, vindecarea tenului intr-un timp mai indelungat etc. Sunt tot felul de efecte secundare sau permanente care pot aparea in urma folosirii unguentelor care contin cortizon!
Gasesti prospectul lui aici : http://www.csid.ro/medicamente/fluocinolon-n-unguent-11834563/

Pentru tratarea acneei iti recomand Duac gel, Maskrym sau Bioderma Sebium Global.

Este foarte important sa nu-ti " spargi" cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si cosurile se vor inmulti, clar nu-ti doresti asta.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume.

Spala-ti bine tenul de doua ori pe zi, foloseste un gel de curatare bland care sa nu dezechilibreze bariera naturala a pielii. Gasesti in magazinele DM gelul balea med ultra sensitive waschgel, este curat la ingrediente si este foarte bland cu tenul - costa 10 lei.
http://pasagera.ro/wp-content/uploads/2015/01/balea-waschgel.jpg

Poti sa mergi la medicul de familie ca sa-ti dea o trimitere la dermatolog, daca faci asta ar fi indicat sa mergi si la un un laborator dermatologic din cadrul unui institut de igena din orasul tau sau la un laborator dermatologic al unei clinici particulare si sa ceri sa ti se faca o recoltare din pustule pentru a vedea ce antibiotice sunt eficiente pentru tine.

| AlexStefan1 explică (pentru anonim_4396):

Am sa merg la un dermatolog cat mai curand dar despre skynoren? Este si el un gel bun impotriva acneei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexStefan1):

Skinoren si Brevoxyl se recomanda de multe ori in tratarea acneei, dar Brevoxyl-ul a fost scos de pe piata din Romania sau se gaseste greu, iar eu cu Skinoren nu m-am inteles ( aveam impresia ca ori nu face nimic in cel mai bun caz, ori ca-mi agraveaza acneea si imi imflameaza cosurile ) si am mai citit ca si alte persoane nu au avut efecte cu el. Experienta fiecaruia depinde, dar de-asta nu il recomand. Daca mergi la dermatolog cel mai bine e sa nu-ti iei tu nimic ( poate iti da unele creme cu reteta compensate ) dar inainte sa-ti dea o crema sa-ti faci testul ala pentru a vedea la ce raspunde bacteria de pe tenul tau.

| AlexCristi97 a răspuns:

Stiu ca am folosit fluocinolon pentru ceva, dar nu mai stiu exact ce...cred ca am avut odata ceva reactie alergica si pentru petele care mi-au aparut pe fata l-am folosit.
Am citit prospectul pe net acum si cica ar fi chiar contraindicat acneei... Un medic dermatolog ti-ar putea analiza cel mai bine gravitatea acneei si sa iti dea un tratament corespunzator.

| AnaPisicutza a răspuns:

Eu am fost la medic dermatolog, si asta iti recomand si tie! Mi-a dat crema Fucicort (dimineata 10-15 zile pe luna), Izotrexin Gel (in fiecare seara) si Doxiciclina (1 capsula pe zi). Acum ca a venit si soarele nu uita de protectia solara pentru fata. Asta mi-a recomandat si mie! big grin

| AlexStefan1 explică (pentru AnaPisicutza):

Am sa fac si eu o vizita dermatologului cat de curand, cred ca difera si de la ten la ten.