| AlexIm123 a întrebat:

Salut tuturor! Detartrajul ajuta la repararea dinților cariați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei sa spui detartraj. Se curata doar depunerile de tartru nu se repara dintii cariati.

| RxTx a răspuns:

Scoate infecția de la rădăcina dinților să nu ajungă în creier.
un dinte stricat in România nu se repară de cât prin nrnorocirea lui de tot de către dentist cu ajutorul unui burghiu cu care inlătură partea stricată din el
omoară nervul si apoi toarnă ciment in el eventual ii pune un pivot un surub in interior de care prinde o coroniță metalică adică un fel de capac din metal.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, detartrajul doar curata dintii de bacterie si piatra depusa pe dinti.
Cariile dintilor ti le repara dentistul, dupa ce le curata cu freza dentara si apoi le asupta cu ciment stomatologic.

| Lioana a răspuns:

Nu. Detartrajul e doar o curatare a dintilor de tartru (adica depunerile solidificate de pe ei).

| Brizbriz a răspuns:

Nu, dar zana maseluta... poatehee hee

| Jessica1235 a răspuns:

Nu, doar curată dinți de piatra care se depune pe ei

| StripperRaoul a răspuns:

Nu. ala numa iti curata de tartru atat. la cariat iti scoate nerv etc depinde si cat ii de cariat. mai complex