| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Imi poate recomanda cineva un chirurg ortodont serios, care face treaba buna? In ce oras si la care clinica il gasesc?

Pe internet am gasit astfel de clinici in Bucuresti, Cluj Napoca si alte orase si, nu stiu la care din ele sa apelez.

Si-a facut careva dintre voi operatie pentru avansarea barbiei (atunci cand mandibula inferioara este bagata mai spre interior decat ar fi normal)?

Stiti cumva cam care ar fi riscurile in cazul unei operatii nereusite? (De exemplu, pacientul nu mai poate mesteca mancarea asa cum trebuie, sau alte chestii asemanatoare).

Am peste 40 de ani si ortodontul din orasul meu mi-a zis ca nu mai poate sa-mi puna disjunctor pentru a corecta asimetria maxilarului (caci s-a terminat perioada de crestere a oaselor maxilarului) si singura modalitate este sa apelez la o clinica de chirurgie ortodontica.

Eu am avut un accident cand aveam 8 ani - am cazut de la o inaltime cam de doi metri si mi-am rupt maxilarul - iar in urma acestui fapt, am ramas cu o malocluzie dentara si o asimetrie pe o parte a fetei.

Pe vremea aceea (cu peste 30 de ani in urma) nu stiu daca se faceau tratamente ortodontice - (medicul de atunci doar imi facea radiografii dentare si-mi zicea ca daca nu-mi vor creste mugurii (dintii noi si definitivi), va trebui sa ma opereze. Dar, nu a fost cazul de operatie. Cat despre aparat dentar sau disjunctor, nici nu a pomenit vreodata. Cum pe vremea aceea nu exista internet iar lumea nu avea acces la atatea informatii precum avem noi in prezent, nu am aflat pe atunci despre posibilitatea corecatrii problemei mele maxilo-faciale.

Am aflat intamplator cu ceva timp in urma - am vizionat un film cand stateam la rand pentru a-mi face o radiografie dentara - ca se pot corecta asimetriile faciale si la adulti.

Astept raspuns si va multumesc anticipat pentru toate raspunsurile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Dr. Simion Bran din Cluj
E medic primar chirurgie maxilo-facială si are competente in implantologie, chirurgie ortognată, traumatologie oro-maxilo-faciala.

4 răspunsuri:
| Expressions a răspuns:

Dr. Bran Simion din Cluj e foarte bun, recomand.

| ElenaSt2011 explică (pentru Expressions):

Multumesc. Mi l-a mai recomandat inca o persoana. Mi-am facut deja programare la o consultatie la acest domn doctor.

| Expressions a răspuns:

Si din cate stiu a avut operatii de succes si la persoane de 50+ ani.

| Expressions a răspuns:

Buna, cum mai e cu operatia? Intreb pentru ca si eu as vrea sa imi fac.