| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor. Puteti va rog sa-mi dati un sfat medical?

Am probleme cu malocluzia dentara, clasa a doua (adica" proastă suprapunere a dinţilor de pe un maxilar în raport cu celălalt atunci când gura este închisă").

Mai concret: maxilarul meu inferior este mai scurt decat cel superior, iar dintii nu se suprapun asa cum trebuie. Exact ca in desenul http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/malocluzia-den tara (vedeti malocluzie dentara, clasa a doua).

Doi ortodonti (ambii cu experienta vasta in domeniu) mi-au spus ca am doua variante pentru indreptarea dintilor:
1. imi pun aparat dentar si daca las maxilarul asa, (in timp) gingia se va retrage iar dintii imi vor cadea (deci risc sa raman stirba) sau

2. imi pune aparatul dentar, apoi imi fac operatia de osteotomie sagitala bilaterala si maxilarul meu va fi ulterior in pozitia normala.

Cea de a doua varianta este cea ideala si recomandata de ambii medici ortodonti.

Aceasta operatie consta in taierea pe lungime (probabil cativa centimetri pe fiecare parte (stanga si dreapta) a osului din maxilarul inferior, obtinerea a doua parti de maxilar, departarea unei parti de maxilar, aducand-o mai in fata si fixarea a doua suruburi de titan, care vor fi scoase un an mai tarziu.

Vedeti videoclip-ul https://www.youtube.com/watch?v=RJ7jcYcg9H0 Osteotomia Sagital Bilateral/Talvane Sobreira

Varianta de fixarea a unui disjunctor (aparat pus in gura pentru a largi si lungi maxilarul) cade din start, caci el are efect DOAR pentru pacientii copii, adolescenti sau tinerii de 20 de ani, (iar eu am 43 de ani).

Am fost la o clinica de chirurgie orala si maxilo-faciala din Cluj Napoca unde am vorbit cu un chirurg recomandat de alti pacienti. I-am aratat radiografiile mele dentare (fata si profil) si in scrisoarea medicala catre ortodontul meu, acest chirurg a scris ca trebuie scosi 2 dinti de pe maxilarul inferior (un dinte pe partea stanga, altul pe partea dreapta), desi in partea de sus, numarand dintii (am facut-o de mai multe ori), am un dinte in plus fata de numarul dintilor din maxilarul inferior.

Am cautat pe internet clinici care fac tratament cu celule stem (in speranta ca un astfel de tratament ar putea lungi maxilarul meu inferior (maxim un centimetru in plus ar putea fi de ajuns).

Am primit 2 refuzuri din partea a doua clinici (una in China, alta in SUA), au scris ca in clinica lor nu se face acest tip de procedura, iar alte clinici nu mi-au raspuns deloc la e-mail, desi cu luni de zile in urma, le-am trimis e-mail-ul cu cele 2 radiografii atasate.

La emisiunea TV - doctor Oz (unde este moderatoare doamna Oprah Winfrey), a aratat un caz in care unui batran carunt (aparea de minim 60 - 65 ani) i-a fost retezat jos varful degetului si datorita terapiei cu celeule stem, i-a crescut inapoi in patru saptamani. (Iar in cazul lui a fost nevoie sa creasca osul degetului, muschii din zona, pielea si unghia, iar asta este ceva muuuult mai complex decat lungirea maxilarului meu inferior, unde doar osul trebuie sa creasca putin).

Gasiti si pe youtube.com video-ul despre care am scris.

Am citit multe pagini pe internet despre terapia cu celule stem, dar nu am gasit nimic asemanator cu ceea ce am eu nevoie.

Va rog din suflet daca puteti sa imi raspundeti la urmatorele intrebari:
- cunoasteti vreo CLINICA (oriunde in lume) unde s-a facut cu succes alungirea osului vreunui pacient (indiferent ca este vorba despre REGENERAREA OSULUI la mana, picior sau maxilar)?

Daca da, care este pretul pentru o astfel de interventie (in Euro sau dolari)? (Asta pentru a sti informativ la care suma sa ma astept).

- ce ALT tip de TRATAMENT as putea efectua pentru lungirea maxilarului meu inferior? (Cred ca 1 cm ar fi de ajuns).

De exemplu, ar ajuta niste terapii cu BIOREZONANTA ELECTROMAGNETICA - NUCLEARA? (Costa 50 lei sedinta in orasul meu).

Dar terapii cu LASER?

Oare tehnicile chinezesti QIGONG ajuta in aceasta privinta?

Am auzit ca in Ungaria ar exista un barbat care are piciorul amputat si cu ajutorul MEDICINII HOLISTICE (RECALLHEALING) a inceput sa-i creasca piciorul.

Stiu ca pare o ABERATIE, nici eu nu cred asta, iar persoana care mi-a zis despre asta, desi a urmat acele cursuri, nu a stiut sa-mi zica ce metode se folosesc in acest sens si a zis ca nu ofera nici terapii in acest sens.

Un curs de 3 zile (recallhealing) in orasul meu a costat 900 lei iar pe website-ul organizatorului scria care este tematica fiecaruia dintre cele 3 module (fiecare modul a cate 900 lei), dar nici unul dintre module NU continea informatii despre regenerare osoasa. (In plus, doar psihoterapeutii, medicii si nutritionistii care participa la un asemenea curs, au sansa de a-si recupera investitia, altfel sansele sunt mici sau nule).

Deoarece operatia de osteotomie sagitala trebuie facuta de doua ori (o data pentru taierea maxilarului inferior mai scurt si fixarea a doua suruburi de titan, apoi a doua operatie pentru scoaterea acelor suruburi, un an mai tarziu) si, in cazul operatiilor, durerea se simte de cate ori se schimba vremea si urmeaza sa ploua, am nevoie de un alt gen de terapie care sa duca la alungirea maxilarului meu inferior (maxim cu 1 cm.)

Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.

Le multumesc anterior tuturor celor care imi vor raspunde la intrebare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Ara997 a răspuns:

Doamna, aveti o varsta totusi. poate solutia cu aparat dentar este una mai practica si mai la idemana... este mai putin invaziva, acel "in timp gingia se retrage " poate fi vorba si de 20 de ani.
Daca pana la varsta asta nu ati luat masuri cu problema dvs. inseamna ca nu v-a deranjat atat de mult, si in plus daca nu aveti alte probleme medicale eu va felicit si va sugerez sa-i multumiti lui Dumnezeu...
Parerea mea este sa mergeti pe o solutie care va garanteaza un confort pentru urmatorii ani, care nu va expune la cine stie ce riscuri ( cum ar fi solutia chirurgicala), si care nu este exagerat de scumpa. si in rest sa va concentrati atentia pe celelalte aspecte importante ale vietii. O zi buna!