| IonutzWoW a întrebat:

Salut,urmeaza sa dau examenul auto,iar eu,din pacate am emotii.
Am picat odata din cauza emotiilor,iar de data asta sunt hotarat sa nu mai am.
Stiti ce as putea face in situatia asta? Din pacate,nu doar in timpul evenimentelor de acest gen am emotii, am emotii si cand intalnesc o persoana noua.Sunt emotiv,introvertit,iar,din punctul meu de vedere acesta este motivul care-mi genereaza aceste neplacute emotii.
Am auzit persoane spunand ca trebuie sa le las la o parte, dar nu reusesc. Sper sa imi oferiti cateva sfaturi utile.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Bea inainte 100 de vodka si e blana laughing.

poti fi tu si introvertit si rotisat si extrovertit, la examene ORICE om are emotii. eu acum 1 luna cand am dat pentru A, avand B-ul de 6 ani, la sala eram transpirat tot desi era racoare in sala...si stiam teoria ca deh, conduc de 6 ani. si am luat 20/20.

la poligon eram ud tot. frica de neam prost gen tremurat din incheieturi. cand mi-a venit randul si m-am suit pe motocicleta era sa fac pe mine, dar m-am concentrat pe ce trebuia sa fac. politistul a zis "calm, cu atentie, nu te grabeste nimeni, anul asta nu a picat nimeni la poligon, nu fii tu primul". si incet, cu atentie, cu ce am invatat la scoala de echilibru si contra-balansare am luat poligonul. am stat martor la 2 insi inaintea mea si a venit timpul pentru traseu. incepea sa ploua (daca ploua te anuleaza ca nu e sigur sa circuli pe motocicleta pe asfalt ud) si era sa plang...dar a dat o stropeala rapida si am inceput traseul. aceeasi senzatie tampita de frica. conduc de 6 ani cel putin 25000 km pe an, si emotii de incepator la motocicleta...si am luat din prima. calm, rabdare, incredere in sine. am amici dobitoci de au picat de 10-11 ori, cand este un examen patetic de usor. sala prima oara este grea, dar la oras nu ai scuze. nu conteaza ca cel din dreapta ta are palarie si epoleti, este tot om. eu ce sa zic ca primeam comenzi prin castile de la telefon in casca? ca picura si eram ud ca nu aveam echipament impermeabil? ca trebuia sa tin viziera deschisa si imi ploua in ochi? ca la curbe imi fugea roata din spate? si toate astea in timp ce am pasager un instructor de vreo 100 kg care schimba ciclistica vehiculului? tu la B nu ai niciunul din toti factorii astia perturbanti. esti tu, 3 pedale, 1 volan, 1 schimbator, 1 semnalizator si drumul. nicio alta grija.

greutatile se inmultesc cand te apropii de tinta - goethe.

vrei ca tinta ta sa fie permisul? treci peste greutati

| IonutzWoW explică (pentru JohnnyBi):

La sala n-am avut probleme, dar cand am dat orasul imi tremura tot corpul, imi batea inima repede, chiar mi-a murit si motorul.Iti dai seama cum a decurs examenul pentru mine. Dupa ce mi-a murit prima data motorul am inceput sa fac efectiv ca un copil.Nu mai puteam sa ma concentrez, in mintea mea erau doar calcule: am picat sau nu am picat

| Mairead a răspuns (pentru IonutzWoW):

Am avut si eu probleme cu emotile,dar la mine era cand vorbeam cu cineva, cum ar fi un doctor, imi batea inima incepeam sa ma balbaii, si am fost la un neurolog care mi a dat niste pastile.mi a trecut dar cateodata mai reapare, totul tine de atitudinea ta!

| JohnnyBi a răspuns (pentru IonutzWoW):

Conteaza? vrei permis, te calmezi. starile tampite de care suferi sunt autoinduse. creierul tau induce o stare de emotie prea puternica si de frica. eu la poligon aveam voie 3 greseli de genul picior jos sau jalon cazut. multi dadeau jos 1 jalon si ieseau din poligon si ramanea polistul interzis, ca de ce a iesit? si la tine la fel. iti moare motorul, aia e, nu te pica. te pica pentru 2 greseli mari (prioritate, iti pune frana), in afara de asta mai poti gresi. aia e, ti-a murit motorul, il pornesti mergi mai departe calm. starea de spirit TU ti-o induci. nu politistul, nu masina, nu soarele de pe cer. stapaneste-ti emotiile, ai o viata inainte de examene, ce vei face? cedezi nervos in fata fiecaruia? stai calm, politistul nu te pica pentru ochi urati, ci pentru ca nu stii sa conduci. nu exista politist sa te pice ca asa are el chef, te pica pentru ca tu nu meriti permis. era unul la B cand am dat eu de A, nu a gresit nimic, era perfect condusul sau, dar era prea coleric. si i-a zis politistul ca nu ii da permis. avea senzatia ca ia volanul ala si incepe sa bata oameni cu el. deci nu conteaza cat de bine conduci, daca tu psihic esti instabil. instabilitate definita ori prin comportament prea agresiv, ori prin frica asta a ta de nu stiu ce. emotiile nu isi au locul la examene, desi, inconstient le vei avea mereu. raman cunostintele tale sa acopere frica emisa de subconstient.

| IonutzWoW explică (pentru JohnnyBi):

Frate,sa stii ca ce ai scris tu acolo m-a motivat, iar astazi am luat permisul cu 0 puncte penalizare.Am avut cateva emotii timp de doua-trei minute, dar pana la urma au disparut.Iti multumesc pentru raspunsul tau care, sincer, chiar m-a ajutat!

| JohnnyBi a răspuns (pentru IonutzWoW):

1 examen trecut, mii ce urmeaza sa le dai in viata pe acelasi principiu. bravo si bafta in continuare

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia un calmant cu 30 minute inainte. Mergi la medicul de familie si roaga-l sa-ti prescrie ceva.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ia un xanax inainte.