| Vali215 a întrebat:

Din cauza emotiilor am picat de 2 ori traseul auto. Efectiv mi se blocheaza picioarele. Mentionez faptul ca eu conduc destul de bine. Cum fac sa scap de aceste emotii?

Răspuns Câştigător
| claudiad a răspuns:

Am avut aceeasi problema, prima oara am picat din cauza emotiilor si am mers la cineva care se ocupa cu dezvoltarea personala sa ma ajute cu problema asta pentru ca mereu am avut-o, chiar si la examene mai importante, ma pierdeam mereu. A2-a oara l-am luat, chiar daca am avut emotii, cat de cat m-am stapanit. Sfatul lui a fost ca inainte de examen, sa imi imaginez ca deja l-am luat, sa imi fac scenariul de dupa examen in cap in care ma bucur ca l-am luat si sa incerc sa exersez emotiile respective. Sa imi spun in gand, sigura pe mine ca voi lua examenul si sa imi imaginez cum va fi fericirea de dupa. Personal m-a ajutat.

15 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Gandeste.te ca mergi cu el o singura data in viata.

| AC4S4 a răspuns:

Exista ceva pastile care te calmeaza. Nu stiu vreun nume, dar stiu ca exista. Nu o sa mai ai emotii atat de mari si o sa te poti concentra mai bine.
Intreaba si la farmacie, sa nu iei ceva foarte concentrat si sa nu exagerezi. Poti merge in extrema in care sa iei prea mult si sa fii cu gandul altundeva in timp ce conduci.

| Yurisa a răspuns:

Am picat de 3 ori, m-am resemnat si mi-am zis ca "lasa... ii pun pe altii sa conduca pentru mine"
In alta ordinee de idei, nu recomand medicatii ( a doua oara am luat xanax dar nu m-a ajutat). Depinde si de ce noroc ai (la politst, la trafic, la traseu). Gandeste-te ca nu e o tragedie, sanatatea ta mintala e mai importanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să faci traseul cu cineva pe care îl cunoști, înainte de traseul propriu zis. Poate te ajută să fii cât mai comod, haine lejere și să asculți muzică. Poți de asemenea să faci conversație cu polițistul/polițista

| Raducons a răspuns:

De vina sunt politistii pentru ca nu stiu sa se apropie de cursanti.
Dar ce pretentii sa ai de la oamenii aia, nu stiu ei sa conduca si le da lectii la altii.Nu ai ce face trebuie sa ai un pic de noroc sa nimeresti un om mai prietenos si va merge treaba, dar din pacate este pe timpul si banii tai

| suntserios a răspuns (pentru Raducons):

De ce ar trebui sa fie prietenosi? Ei sunt acolo sa vada ca te descurci in orice situatie in trafic, nu sa te intrebe ce ai facut vara trecuta sau ce filme iti plac

| Raducons a răspuns (pentru suntserios):

Ei trebuie sa te incurajeze, nu sa stea ca statuile si sa te pice fara nicio explicatie sau la cea mai mica greseala, E normal sa te intrebe chiar si despre tine cate ceva, eu vad cea normal si daca as fi in postura lor as face asa.

| suntserios a răspuns (pentru Raducons):

Fix sa stea acolo ca statuile trebuie. Sunt acolo fix sa observe ce faci tu cu tine la volan.

| Raducons a răspuns (pentru suntserios):

Vezi ca unii oameni au emotii si e normal sa i faci sa se simta in largul lor. Daca vad un om dur langa ei se sperie si fac greseli pe care daca ar fi cu masina lor nu le ar face, si acum sa fim seriosi ca nu fac incepatorii accidente, cele mai grave sunt facute oameni cu experienta, incepatorii poate fac unu la suta din cazuri

| suntserios a răspuns (pentru Raducons):

Cand ai permisul treci prin zeci si zeci de situatii inclusiv alea in care nu te simti in largul tau.
Exemplu concret, ieri pe A1 un incepator mergea cam cu 120. A vazut o masina de politie si a franat violent pana la 60... pe autostrada pentru ca nu a stiut sa iti stapaneasca emotia... si sigur nu era un politist in masina cu el

| Raducons a răspuns (pentru suntserios):

Eu stiu ca e haos pe autostrada, dar nu putem generaliza

| andreialexandrubotea a răspuns:

Poate ar ajuta sa mergi la un psiholog, poate ca te poate ajuta sa iti invingi emotiile.

| Andreea82diaconu a răspuns:

Păi imaginează-ți că ești doar tu și volanul? Adică din moment ce spui că tu de fapt conduci bine, inseamna ca emoțiile sunt de vina deci, încearcă să-ti imaginezi ca nu conduci pentru examen si ca vrei sa te duci la o petrecere împreună cu niste prietene, iar asa, iti va fi mai ușorlaughing)

| Andreea82diaconu a răspuns:

Păi imaginează-ți că ești doar tu și volanul? Adică din moment ce spui că tu de fapt conduci bine, înseamnă că emoțiile sunt de vina deci nu te mai gândi ca conduci pentru examen si ca vrei sa te duci la o petrecere împreună cu niste prietene, iar asa iti va fi mai ușorlaughing))

| MKRoberT a răspuns:

Nu esti pregatit sa conduci. Condsul nu e o joaca. Daca nu esti pregatit mai incearca.