| Coman_Andrei_1980 a întrebat:

Salut, voi dupa cat timp ati putut sa iesiti afara dupa operatia de apendicita? Si mai vreau sa stiu daca pot sa stau in fund

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Te dai jos din pat dupa primele 24 de ore si mergi usor pe langa pat. Nu mai recomanda nimeni sa stai cu zilele in pat acum, apendicita este o operatie foarte usoara, si ca sa te recuperezi, trebuie sa faci un efort minim, mers la toaleta, la bucatarie, plimbari usoare zi de zi. In 3 zile ar trebui sa fii acasa deja si poti iesii sa te plimbi pe drumuri scurte, pe langa casa. Nu ai voie sa faci efort fizic vreo 3 luni de zile.
Daca ai fost operat laparoscopic, a 3-a zi ar trebui sa fii acasa, iar totul reintra in nromal in 6 saptamani, refacerea fiind mult mai rapida decat dupa operatia clasica.

4 răspunsuri:
| AlexanderHamilton a răspuns:

Cand am avut apendicita, in prima saptamana mi s-a spus sa nu fac nici un fel de efort, nici macar sa nu ma ridic din pat. In a doua saptamana te poti ridica si sa mergi liber, dar fara sa sari, sa fugi sau miscari bruste. Nu poti face sport cam 3-4 luni, poate chiar mai mult, in prima jumatate de an nu este deloc recomandat sa te misti. Sfatul meu este sa o iei usor happy

| BroascaCuElice a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Statul in pat e cea mai mare prostie care poate sa iti fie recomandata dupa o operatie, daca stai in pat toata ziua o sa te alegi cu o frumoasa aprindere de plamani si o sa te vindeci mult mai greu

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Bineinteles, poti sa te misti sa sari si sa alergi din prima zi, daca doresti sa iti plesneasca operatia.

| BroascaCuElice a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Poti sa te misti din a doua zi, nu mult dar poti si in plus n-am zis sa sara sau sa alerge ci sa se miste