| Almássy a întrebat:

Vreau sa stiu daca e normal SA VAD CLAR SI NECLAR CAND VREAU EU laughing adica pot sa vad clar neclar clar neclar ca si cum as face focus cu camera. nu stiu cum sa explic e ca si cum imi relaxez ochi si apoi ii readuc la normal exact ca si cum ai face focus cu camera laughing Nu stiu.e normal? Am mai intrebat oamenii si nu mai stie nimeni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e normal. Ochiul este un sistem optic pe care il focalizezi si defocalizezi cum vrei. Vei invata la liceu, la anatomie

| NAdrian a răspuns:

Posibil sa ai nevoie de ochelari...

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.

| AKARA0 a răspuns (pentru NAdrian):

Bai nene ridica un deget sus si concentreaza-te pe el, nu-i asa ca tot din jurul tau e neclar?

| AKARA0 a răspuns:

LOL XD
Asta are toata lumea,chiar si eu, atunci cand ridici mana si te uiti la ea, se vede clara intelegi, si cand te uiti la altceva mana e neclara, cam asa sta treaba laughing

| ToffyNR1 a răspuns:

Stii si tu ca focus inseamna concentrare, deci daca tu o sa iti concentrezi privirea la ceva anume, acel lucru il vezi din ce in ce mai clar.Si viceversa, adica cu cat te concentrezi mai putin cu privirea la acel lucru, cu atat il vei vedea mai neclar.Deci nu e nimic anormal, e o abilitate foarte interesanta a creierului de a concentra puterea ochiului pentru o vedere cat mai clara a imaginii.

| Thompson_Emma_1989 a răspuns:

Da