| denisTiky a întrebat:

Vreau sa va discut de o problema mai delicata. despre mine. Nu ma mai simt cum am fost odata, stau toata ziua pe pc fara chef de viata, nu am chef nici de scoala. Nu am mai iesit cu prieteni de vreo 3-4 luni, nici nu am cu cine, in zona asta nu sunt baieti de varsta mea cu care sa pot sa ies toti sunt mari si nu ai ce discuta cu ei ca te iau la misto. Aproape in fiecare seara ma gandesc doar sa ma omor (si vorbesc foarte serios), ma gandesc sa beau energizante in fiecare zi(daca va uitati la intrebarile mele mai vechi o sa vedeti ca am intrebat ce se intampla daca bei energizante multe, voiam sa stiu daca mori in scurt timp sau nu), sa ma apuc de fumat, sa ma las de scoala, si pe langa toate astea ii duc foarte mult si dorul tatalui care e plecat in strainatate sa munceasca mai bine de un an (eram foarte atasat de el), cu mama nu am ce vorbi, orice ii zic se enerveaza ma cearta si de obicei nu o mai bag in seama, nu am mers inca la psiholog pentru ca nu pot sa merg de capul meu, dupa cum am zis, nu pot sa discut nimic cu mama ca nu o intereseaza, zice ca o sa treaca, etc. Practic eu nu mai am cu cine sa discut, de la cine sa cer un sfat, ceva. Dati-mi voi o solutie, va rog problema e chiar serioasa, nu am scris doar ca sa ma dau mare, va rog mult. si scuzati categoria dar nu stiam unde sa incadrez aceasta problema

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns:

Si eu am fost ca tine pote mai rau nu am avut sprijin nici de la tata nici de la mama la 14 ani am facut o mare greșeală am vrut sa ma sinucid si mi-am taiat venele am ajuns la spital si dupa 3zile am intrat in coma am pirdut mult sânge. dupa ce mi-am revenit mi-am dat seama ca am facut o prostie am trecut peste toate si am cautat liniste si pace in alte persoane am ignorat tot ce nu era de partea mea si dupa 4 ani m-am dus de acass fara sa stie parinti si le-am lasat un mesaj inainte sa ma urc pe avion am inceput o viata noua mi-am facut prieteni noi familie stau la casa mea ...Deci gandeste-te bine inainte sa faci o prostie exista in lumea asta persoane care te valoreaza mai mult de cat crezi nici nu iti imaginezi stiu cum ee eu am fost ca tine dar tu ca mine nu.

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ce te-a adus in starea asta? Ai incercat sa-ti dai seama? Daca nu stii care este problema, nu ai cum sa o rezolvi. Poti sa-mi scrii daca vrei.

| denisTiky explică (pentru Aasdfghj):

O prietena si familia, de fapt, mama, daca pot sa o numesc asa

| TheRealFantasy a răspuns:

Meh, fa-ti de cap, ca sa uiti de probleme, nu neaparat sa bei, sa fumezi. Ai putea sa gasesti un colectiv de persoane cu care sa faci ceva distractiv, ceva care sa iti placa.
Incearca sa scoti lucrurile care nu iti plac din viata ta, adica na de exemplu daca mai bine te-ai juca miniclipuri decat sa faci ceva atunci clar nu merita lucrul ala timpul tau laughing

Cati ani ai? Daca esti la scoala/liceu trebuie sa fie in clasa cineva cu care sa te intelegi, sau cluburi prin scoala gen de sah sau alte sporturi, arte martiale stiu si eu...
Eu am fost si la antrenamente la fotbal pentru ca imi placea sa joc, dar am renuntat fiindca nu aveam cu cine, nu ma integram prea bine, apoi am mers intr-un ansamblu de dansuri populare doar fiindca mi-a zis un prieten sa vin la o repetitie de a lui si mi s-a parut distractiv, si chit ca eram praf la inceput m-am distrat mult si mergeam mereu...
Conteaza mai mult oamenii uneori, daca nu ai cu cine sa discuti atunci nu are haz cam nimic... daca sunt mai mari decat tine nu inseamna ca sunt naspa sau ca nu poti gasi lucruri in comun. tongue

| denisTiky explică (pentru TheRealFantasy):

In orasul in care stau eu sunt foarte putine lucruri de facut(ma refer la sporturi), ma gandesc deseori sa plec de aici cand o sa termin liceul, nu ai ce face pur si simplu, sunt in clasa a 7a dar invat in cladirea liceului, sunt facute clase din a 5a pana in a8a. Toti oamenii de aici au figuri in cap, chiar si colegii mei pe care ii stiu de 2 ani. Cand am fost la sfarsitul clasei a4a am plecat la liceu cu un coleg cu care ma intelegeam foarte bine. Dar el a plecat la parinti in alta tara, acum nu prea mai tinem legatura ca nu avem timp, scoala ocupa mai bine de jumatate din zi, cu tot cu temele enorme pe care le primim zilnic. Ce pot sa mai fac si in cazul asta?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru denisTiky):

Trebuie sa fie un lucru sau mai multe care sa iti placa si pe care sa le poti face in orasul tau, nu neaparat sporturi, orice activitate, in general e bine sa iesi in aer liber si cu alte persoane, daca stai doar pe calculator te inchizi in tine si nu neaparat ca nu e bine, ca daca nu iti place sa faci un lucru mai bine nu il faci deloc dar asa iesind pe afara, cautand ce sa faci iti gasesti o ocupatie.
Cu prietenii poti tine legatura si prin aplicatii, site-uri cel putin, nu poti sa stii, poate se mai intoarce in Romania vreodata sau na...

Cu temele la scoala eu nu m-am obosit asa mult, doar la materiile la care era obligatoriu, poti sa te concentrezi doar pe ce materii iti plac tie la scoala, pentru ca la liceu si dupa, poate vrei sa te apuci si de o facultate eventual vei avea nevoie sa stii notiuni dintr-un domeniu din ce in ce mai specific, mai restrans, daca tie iti place sa zicem, informatica, it, mate, fizica atunci poti sa te duci la un liceu cu profil mate-info, apoi poate la o facultate pe it/inginerie, daca iti plac artele sau materiile umaniste ai licee cu profil uman, licee de arte si tot asa.
Mie nu mi-a placut biologia, stiintele in general, uneori nu aveam chef deloc asa ca aveam note slabe rau laughing dar la mate, fizica, chimie invatam si m-am dus pe profil tehnic.

In rest nu stiu, la liceu daca mergi intr-un alt oras, eventual mai mar gasesti alte lucruri de facut, vei avea alti colegi oricum, alte grupuri de persoane.

| Cesper96 a răspuns:

Stai liniștit și axeaza-te pe ceea ce îți place ție sa faci, ai observat ce frumos este canu stai intr-o gradina plina cu flori care este curata, fără buruiEni? În mintea ta trebuie sa smulgiuca buruienile și sa rămână doar florile care Îți fac viața mai frumoasa. Încearcă sa faci exact ce Îți place ție, nu ai nevoie de mulți prieteni pentru ca nu Îți doresc binele toți, mergi la scoala, învață și totul va veni de la sine. Când vei ajunge sus, toată lumea te va căuta. Citește ceea ce te pasionează și te va indreptate spre calea cea buna.