| nudaunume16 a întrebat:

Buna.Nu stiu cu ce sa incep, insa vreau un sfat si va voi spune mai multe despre mine si despre trairile mele.
1. cand m-am nascut nici parintii nu m au vrut si m au lasat
2. nu am avut niciodata prieteni
3. am avut bullying in generala si toti ma injurau sau ma luau la misto
4. nu am avut relatii si daca am incercat ma luau la misto, ma injurau sau ma inselau cu mai multe
5. am bully si la liceu si nu vrea nimeni sa vorbeasca cu mine
6. nu sunt desteapta
7. nu sunt frumoasa
8. nu merit nimic, cum mi-a zis si mama de altfel
9. mereu cand imi fac o prietena, lumea se baga spunandu i minciuni despre mine
10. sunt mai multe motive sa mor decat sa traiesc
11. daca am avut o prietena, la prima cearta inventa despre mine sa ma faca de ras si toata lumea credea ce spune
12. toata lumea se uita urat la mine sau cand trec pe langa niste fete necunoscute incep sa rada si sa zica "ia uite o si p aia"
13. daca nu am avut prieteni, insa incerc sa imi fac si sa vorbesc cu persoane ma ignora total, dar daca nu vorbesc sunt ciudata si antisociala
14. sunt convinsa ca 99% din persoanele care ma cunosc si mentionez ~ma cunosc dupa nume sau din inventiile altor persoane~ nu le ar pasa daca as murii, poate ar fi tristi doar din cauza ca numai au pe cine barfi
15. daca imi dau cu parerea despre ceva "frt tu nu vezi ca nu te baga nimeni in seama" sau ^nu intereseaza pe nmn ce zici tu si ce faci^,, ^si ce vrei sa demonstrezi^
16. in acelasi timp ma amuza faptul ca doar fetele urate si sarace au ceva de comentat
17. am tacut de fiecare data, nu sunt genul sa injur alte persoane, mai bine le las in pace sa faca ce vor, nu m-am batut cu nimeni asa pe strada ca nu sunt genul, insa din cauza asta m au luat de proasta ca nu zic nimic si continua
18. nu ma suporta nici profesorii, dar eu efectiv nu facc nimic, nu fumez, nu beau, nu ies noaptea etc
19. am probleme cu inima si daca mai beau energizante pot sa mor
20. am avut depresie si anxietate toata viata, mereu mi-a pasat de ce spune lumea despre mine
21. mi am sters toate pozele, conturile tot din telefon, nu mi-as dori sa ma omor din cauza ca este cel mai mare pacat pe care il poti face

22. am avut bullying in generala deoarece: a)aveam cosuri si radeau de min b)ca sunt adoptata c)daca nu mi statea parul bine dau daca ma imbracam cumva "ce e cu hainele astea pe tine" d)in clasa a 7 a 3 fete care nu ma suportau au luat poze cu fete in chiloti de la spate(tin sa mentionez ca 1)nu eram eu 2)nu se vedea fața fetei sau macar unghiile etc deoarece imi pun unghii cu gel de la 12 ani ) si le au dat la toata lumea spunand ca sunt eu si cum nu ma suporta nimeni au crezut (nici macar nu paream eu, le am aratat si pozele la parinti si au zis ca nu sunt eu) avand in vedere ca ma cunosc cel mai bine parintii ca stau cu ei in casa de cand sunt!
23. n am mai iesit din casa de cativa ani (doar la liceu)
24. mai bine nu ma nasteam, toata lumea are ceva cu mine, insa n am facut nimic
25. daca mi fac o prietena, fetele care nu ma suporta se baga zicandu i ca "ce prietena esti tu ma cu aia? e o proasta si o panarama" si in relatii la fel
26. daca imi da un baiat mesaj si ii refuz invitatia la suc ^oricum voiam doar sa te f. ca n ar iesi nmn cu tine fa proasto^
27. am fost amenintata cu moartea
28. am fost la psiholog de 2 ori, toata lumea imi zice ca arat bine, insa eu n-am incredere in mine, nu cred chestia asta si prima oara am fost pe motiv ca toti copii imi ziceau(cand aveam 4 ani) ca s adoptata si ca n am parinti ca astia nu sunt parintii mei.Peste chestiile astea am trecut.Insa acum problema e ca vreau si eu sa ies afara cu prietenii, sa am si eu relatie, am vazut ca toate fetele de varsta mea au (am 16 ani).Mie una acum imi place cum arat, insa parca mi se duce increderea in mine cand vad fete care rad de mine, poate e ceva ciudat la mine si de aia rad, ma gandesc ca poate am fata stramba sau ca ma machiez urat.nu stiu sincer, problema e ca fetele alea ma cunosc(dupa nume) -nimeni nu stie viata mea adevarata-, ei stiu viata pe care ei mi au inventat o, care nu este nici 1% din ce traiesc eu.Nu sunt aroganta, nu am zis niciodata ca "vai ce bine arat", nu vreau atentie, am doar anxietate, nu sunt depresiva, am fost doar tradata de toata lumea din jurul meu pentru ca in ziua de azi numai exista prieteni adevarati, bine hai, poate sunt foarte rari acum.Peste tot vad numai persoane rele care alt lucru in afara de a rade, a barfi si a face misto n au ce face.Nu vreau sa jignesc pe nimeni cu lucrul pe care urmeaza sa l spun, ma refer strict la o singura fata. Daca nu s ar fi luat de mine atat de rau la fiecare lucru trebuie sa fiu si eu in discutie, dar fix ea care are bursa sociala imi spune ^^da de ce nu te imbraci in haine de firma ca am vazut ca tatal tau are masina de sute de mii de euro^^ gen serios nu hainele il fac pe om, cum am zis daca nu ar fi adus vorba de mine in fiecare discutie, n as fi avut nimic cu ea!
29. toata lumea imi observa orice cum s ar spune "mama da ce ai slabit" sau ^da ce ti a aparut pe fata, ai cumva cosuri dmn^, "vezi ca ti s-a rupt o unghie" gen (da ms ca eu nu stiam), odar in fine nu le zic nimic, insa unele chestii ma dor rau deoarece eu ma atasez repede de persoane in sensul caa -daca eu nu am avut prieteni, nici anturaje nici nimic, ma atasez de orice persoana care imi ofera putina atentie si am gresit de fiecare data ca mi-am pus incredere in oricine doar pentru a avea macar o prietena- si recent am vorbit cu un baiat si mna am vb o saptamana doua si m-am atasat mult ca vorbea cu mine nonstop si imi facea complimente.era cu 2 ani mai mare adica eu 16 si el 18 insa era cam suspect tipul deoarece am aflat ca a fost insurat si ca avea copil si nici macar nu era din oras si i-am zis chestiile astea si a zis ca a fost, da copil n a avut, insa fetita aia cam semana leit cu el de in fine am isistat de vreo 12 ori si mi-a zis acelasi lucru si am trecut peste insa imi spunea sa nu stau in fata(in masina) ca mai bine stau in spate ca il vede cineva si ii spune mamei lui.Si mna din cauza faptului ca voiam atat de tare o relatie am trecut peste.Nu intelegeti gresit, am incercat sa am, insa nu se pune relatie daca e de o zi doua, din punctul meu de vedere deoarece nu ma sarut cu un baiat din primele saptamani, plus ca nu sunt genul sa fac asta chiar daca par, deoareceee mi-au zis multi ca, citez (chiar daca sunt niste cuvinte urate, voi pune stelute, oricum e usor sa ti dai seama si fara sa zic) am zis ca nu vreau sa vb urat ca nu sunt genul, dar vreau o parere sincera si un sfat la tot ce am spus pana acum.Revenind,tipul asta era ok, am vazut ca nu injura nu mi vorbeste cu interjectii urate( ex. mă, bă, fă) le consider jignitoare, asa si mi adat mesaj ca ^ne despartim, am aflat de la cineva ca tu nu esti fata cuminte pe care o credeam si ca stai cu toti si te f. cu toti care iti dau mesaj^Toti care imi dau mesaj, chiar daca nici macar nu ies cu ei zic "da ba am f p-asta" ceea ce e total gresit, dar in ziua de astazi toti cred, mi-a zis un baiat "hai ba recunoaste ca e ceva normal" ceea ce pentru mine la 16 ani ma scarbeste si nu, nu imi place sa puna un baiat mana pe mine, dmne in ce lume traim.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera sa te schimbi chiar de maine, sa te focusezi numai pe carte si pe luat numai note foarte mari, ca sa impresionezi profesorii, dar si colegii care te barfesc, fiindca acum esti un copil mediocru, de care rade si-si bate joc toata lumea.
Dovedeste-le ca esti o fata desteapta si frumusetea aia de care vorbesti tu, nu va mai conta pentru nimeni, fiindca inteligenta va iesi la suprafata si doar aceea va cucerii colegii, fiindca toti vor dori sa fie prieteni cu cea mai desteapta fata din clasa.

| dullcat a răspuns:

E clar ca inca ai nevoie sa mergi la psiholog, altfel nu vei putea sa devii un adult responsabil si independent.Tot ce ai scris aici te va fugari din urma pana cand te ajunge si se proiecteaza pe relatiile cu ceilalti din prezent (care poate nu sunt niste oameni mizerabili asa cum pare ca au fost toti peste care ai dat pana acum; au fost? sau erau doar cativa si ai devenit paranoica pana la cer si inapoi?) afectandu-ti cariera si alte ramuri ale vietii.Eu nu pot sa-mi inchipui peste ce oameni dai si cine e asa de superficial incat sa creada niste zvonuri si vorbe pline de ura.Cu siguranta atragi un anumit tipar de oameni toxici si ai nevoie sa aplici un filtru persoanelor care intra in sfera ta de interes.Asa cum ai recunoscut deja, nu oricine iti da atentie merita atentia si energia ta, timpul tau, prietenia sau iubirea, doar pentru ca parintii nu ti-au oferit toate acestea.

| Marius22222222222 a răspuns:

Suntem aici sa te ajutam

| Vasilake a răspuns:

Cred ca eu sunt ceea ce cauti!