| tthheodora a întrebat:

Salut happy vreau si eu sa scap de cateva alunite...
in afara de operatie ce as putea sa fac sa scap der ele \? straight face
va rog sa ma ajutati puppy dog eyes :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexa941 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii cu exactitate daca sunt alunite sau negi. Alunitele sunt de culoare inchisa si demarimea unui varf de creion, pe cana negii, care sunt de foarte multe feluri, sunt mai mult sau mai putin proeminenti, de diferite culori, de la culoarea pielii pana la maro inchis.
In mod normal nu este voie sa se aplice nimic pe alunite sau negi atata timp cat nu sti natura lor.
Totusi, in cartea Mariei Treben se mentioneaza ca alunitele se pot trata prin aplicarea de mai multe ori pe zi a sucului de urechelnita. Se desface planta si se aplica sucul ei.
Daca nu sunt alunite ci negi, acestia pot fi tratati de catre tine doar daca au culoarea pielii; in caz contrar, orice fel de produs poate afecta, ducand chiar la cancer. Pe negi se poate aplica sucul de rostopasca, de mai multe ori pe zi. Este eficient cu siguranta.

5 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Nu mai umbla la ele pentru ca daca le rupi sau le faci ceva o sa faci boli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti faci operatie o sa ramana cicatrice mai evidenta decat alunita.
Nu mai dramatiza atat situatia. Si eu am vreo 3 alunite pe obraz dar ma dau cu fond de ten si uit de ele. Nu le-am mai bagat in seama de cand aveam 9 ani laughing. Mai dale naiba ca nu sta nimeni cu lupa pe tine.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Nu poti scapa de ele.
Ai grija sa nu le rupi sau sa faci altceva deoarece pot duce la cancer, sunt foarte periculoase.
Pana la urma sunt ale tale, doar nu te deranjeaza asa tare.
Intreaba un medic inainte de a face ceva, in afara de operatie chiar nu poti face mai nimic pentru a scapa de ele.

| Commandoo a răspuns:

Nai cum sa scap de ele imi pare foarte rau! Funda?

| Rozipan a răspuns:

Nu ai cum sa scapi de ele dacat niste operatii simple de scoatere sau de inlocuire de piele.