| Bogdannn2004 a întrebat:

Salut, zilnic consum 90g proteine si 80g carbohidranti.Proteinele le iau din piept de pui; ou fiert; iaurt; 100g fulgi de ovaz zilnic si 20-40gr de soia boabe intre mese ca gustare.Carbo iau din rosii castraveti,ardei, fulgi de ovaz,iaurt, fasole galbena, orez basmati.E ok, precizez am 185; 15 ani si 66 kilograme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

E foarte putin, ai nevoie de vreo 2500 calorii ca sa-ti mentii greutatea si nu cred ca vrei sa slabesti. Deci ia si mai baga mancare. 1g proteine/carbohidrati - 4 calorii, 1g grasimi - 9 calorii.

| GnomUrias a răspuns:

Daca te duci la sala si doresti sa adaugi masa musculara, trebuie 1-2 grame proteine/kg, deci iti trebuie undeva pe la 100-130 grame proteine, stai destul de bine aici, carbohidratii nu stiu exact cum se clasifica, dar eu zic ca esti bine si aici. Dar esti inca tanar, ai timp sa iei in greutate, nu-ti face griji. Daca o tii tot asa, cu 3-4 antrenamente pe saptamana, o sa iei in greutate destul de usor. Bafta!