| Katoris a întrebat:

Am 14 ani 1.85, 90kg şi sunt băiat. Cum aş putea slabi?
Nu ştiu cum să mă ambiţionez şi să mă ţin de treabă, dar marea problemă este că nici nu ştiu cum să slăbesc! Mă puteţi ajuta cu ceva sfaturi sau ceva program de sport şi nutriţie?
Mulţumesc, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 74, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 15 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 15 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| foreveryoung10 a răspuns:

Pai esti destul de inalt. Incearca sa mananci sanatos. Ceva gen: legume, fructe si carne dar nu carne grasa.Ambitia trebuie sa vina din tine...doar tu poti face asta! Oricum, mai bine consulta un nutritionist. Daca el/ea considera ca trebuie sa slabesti atunci sigur iti vor da un regim. Sper ca te-am ajutat big grin