| anonymus_1825 a întrebat:

Salutare. Am avut o durere de masea (care imi este cariata) foarte puternica. Farmacista mi-a recomandat Nurofen pentru dureri. Am luat si totusi peste noapte nici un efect asupra durerii, doar ca m-am trezit cu buza foarte umflata. In cateva ore a revenit la normal. A doua zi am fost la aceeasi farmacie, iar farmacista a zis ca mai mult ca sigur e o alergie la Nurofen. A doua seara din nou mi s-a umflat buza. Ar putea Nurofenul sa aiba efecte secundare pe termen mai lung?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai facut alergie la Ibuprofen, nu va avea efecte secundare pe termen lung, doar ca trebuie sa stii de aceasta alergie, sa nu mai iei niciodata Ibuprofen si sa iei cu atentie si numai la mare nevoie alte antiinflamatorii: aspirina, paracetamol, ketonal, diclofenac. Chiar daca pana acum nu ai facut alergoie la ele, s-ar putea ca de acum sa faci.

36 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

In primul rand durerea nu a disparut pentru caria a ajuns la nerv... o data ajuns caria la nerv nu te poate ajuta nici un calmant numai un medic stomatolog... dintele asta cariat este cumva aproape de buza umflata? posibil sa fie un abces (puroi )la dintele cariat si de aceea sa se umfle zona aceea si inclusiv buza... trebuie mers la stomatolog sa iti dreneze dintele, niste antibiotice si vei reveni la normal intr-o zi... dintele trebuie neaparat tratat... sfatul meu este sa mergi sa faci un film la dintele care te doare si apoi fa o programare la un stomatolog... cu cat mai repede cu atat mai bine... puroiul daca nu este drenat nu dispare... umflatura de la buza nu cred ca are de-a face cu nurofenul... eu zic ca este de la maseaua cariata... o alergie la un medicament nu asa se manifesta... ci mult mai pronuntator... urticarii chiar simptome mai grave... multa sanatate

auran
| auran a răspuns:

Daca mai ai dureri pana ajungi la stomatolog, pune-ti in masea bucatele de alcocamin
dar, stomatologul este sfant - nu trebuie sa ai frica cu anesteziile din ziua de astazi nu simti nimic decat, buza si limba umflata dar, se pare ca tea-i obisnuit deja

| pisi dy a răspuns:

Fratioare pai ai stat doua zile cu buza umflata si ai dat fuga la farmacie pentru dureri? Mai-mai, da viteaz mai esti! Da' nu greseai si tu drumul si intrai la stomatolog? Buna farmacista:ti-a dat ce trebuia ea sa vanda si nu ce-ti trebuia ca sa-ti treaca durerea macar cat dormi. Nurofenul nu e bun, mai tata, pentru dureri de genul asta :trebuia sa ceri 2 tablete de Aulin (vezi, suna frumos: Aaaau...etc)si ei una la 12 ore. Dar nu o tii cu Aulinul pana imbatranesti ca-ti faci praf ficatul mai ales daca mai torni si-o bere...Aulinul il iei 1-2 zile maximum, pana ajungi la stomatolog.Si eu zic sa ajungi rapid sa scapi de problema.Si nu te imbata cu apa rece, ca daca ti-a trecut acum o sa te apuce durerile din ce in ce mai des si mai ales in week-end...Asa ca fa o vizita la stomatolog si mai rareste drumul la farmacie!
Si alergia la un medicament nu se manifesta doar la buza: ori iti apar eruptii pe corp, ori ti se umfla toata fata sau respiri greu, te inrosesti, d-astea

| DenissaDeea a răspuns:

Pai mai bine si sanatos mergi la un medic stomatolog sa iti scoata nervul maselei, si nu e dureros, nu simti nimic, nu costa mult de scos nervul si tratarea ei, se procedeaza la scoaterea nervului sub anestezie locala, locului infectat/cariat, nu mai sta si te chinui cu durerea insuportabila, durerea/umflatura/coptura urca spre creier, si se poate sa ajungi in coma dupa cateva saptamani(a fost si cazul meu, era cat pe ce sa ajung in coma)nu-i de gluma cu durerea maselei, eu am luat Aulin pentru masea si era intr-adevar foarte bun si chiar ma ajutat in tratarea ei, dar nu definitiv, de Nurofen, chiar nu am auzit pe nimeni sa ia, eventual am luat alte medicamente adecvate dureri maselei, sanatate.

| Anonim_1678 a răspuns:

O sa-ti dau aceleasi rasp ca la celelalte intrebari.
1. Alcolul. de 90* potrivit, tii la masea si iti trece. efect 15-40 min
2.o buc de vata, o uzi cu tzuica si o pui la masea. din durere 100% iti va mai ramane doar 20% si dureaza cat poti tine tu vata la masea.
3. Spirtul, la fel ca si cu tzuica.
4. Dentistul daca nu merg cele prezentate mai sus

| Bianca26bb a răspuns:

Mai anonymus... Cred ca mai bine mergeai la un stomatolog. Norofenul nu cred ca iti poate alina durerea de masea prea mult.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

De ce trebuia sa stai atata timp cu dusmanul in gura? Daca vrei un calmant, care la mine a dat roade tot timpul, este Ketorol. Dar, mai devreme sau mai tarziu, tot dentistul este destinatia. Asa ca nu mai amana!

| lily1970 a răspuns:

Zeama de cleste, mama draga si cu aia nu mai ai treaba.

| anonymus_1825 explică:

Nurofenul este bun si pentru dureri de dinti... Si tocmai azi (luni) am fost si la stomatolog. Problema a fost ca in weekend, nu lucreaza stomatologii (sau nu cunosc eu vreunul). In fine. Se pare ca de la Nurofen a fost problema. M-am uitat pe un prospect. Ia uitati-va la Indicatii si reactii adverse: http://www.remediu.ro/prospecte/medicament/1422/nurofen-plus#

| want2bMajestic a răspuns:

Dc nu iti tratezi maseaua...se poate ajunge mult mai grav. si referitor la nurofen...nu mai lua dca esti alergica la acest medicament. oricum...trebuie sa mergi la stomatolog... eu unul merg cu placere la stoamtolog pentru ca el intodeauna imi zice ca am niste dinti deosebitihappy

| want2bMajestic a răspuns:

Dc nu iti tratezi maseaua...se poate ajunge mult mai grav. si referitor la nurofen...nu mai lua dca esti alergica la acest medicament. oricum...trebuie sa mergi la stomatolog... eu unul merg cu placere la stoamtolog pentru ca el intodeauna imi zice ca am niste dinti deosebitihappy. fa-ti si u curaj si rezolva-ti problema

| want2bMajestic a răspuns:

Dc nu iti tratezi maseaua...se poate ajunge mult mai grav. si referitor la nurofen...nu mai lua dca esti alergica la acest medicament. oricum...trebuie sa mergi la stomatolog... eu unul merg cu placere la stoamtolog pt ca el intodeauna imi zice ca am niste dinti deosebitihappy..fa-ti si u curaj si rezolva-ti problema

| floryroscata74 a răspuns:

Anonymus, mergi frate la stomatolog. ce vrei sa-ti faca farmacista? nurofenul este pentru. cu totul altfel de dureri.de cap de abdomen ...si nu este recomandat pentru. toate persoanele.mergi cu incredere la stomatolog sa-ti umble pe canal sa-ti scoata nervul, o plombita si gata. nu este f. greu.curaj...ce naiba fii barbat... te pup. sanatate

| redfrog91 a răspuns:

Wa am eu o idee du-te intr-un bar la un tip mai bine facut si zi ca masai grasa si iti rezolva el maseaua sau fa box profrsionist la mine a mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sa ai alergie la pastile. eu iti recomand ANTINEVRAGIC si KETONAL FORTE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma doara maseaua am luat orce medikament dar si asa ma doare ce sa fac ma doare nespus de tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic ca de la nurofen e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da ca si pe mine ma doare maseaua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e posibil sa ai alergie indelunhata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nurofenul este de vina si mie mi-a fost recomandat imbalgin am luat si cite 2 pastile dar degeaba durerile mele sunt nespus de mari simt ca imi plesneste gura de durere ce ar trebui sa fac sa nu ma mai doara am fost la dentist dar tot fara rost nu ma mai durut jumate de zi iar api a inceput din nou sa ma doara nu mai stiu ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu daca ai alergie nu du-te la dentist ftrate nuepta sau ia niste pastile mai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat, si pe mine m-a durut o masea si am tratat-o cu spirt, mi-a trecut, iar dupa x-( cand m-am trezit buza de sus era umflata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit tot la fel, am fost la medic si a zis ca am alergie la toate analgezicele.Deci treaba cu buza umflata eu zic ca e alergie, ar trebui sa iti faci niste analize sa vezi la ce fel d pastile mai esti alergica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la dentist, e cea mai buna solutie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in aceeiasi situatie si am luat fiole de algocalmin si am tinut la masea(ia si tu fara sa inghiti), iti va ameliora durerea cel putin pentru ziua respectiva, pana te vei decide tu sa mergi la stomatolog sa-ti omoare nervul de la masea.Multa Sanatate tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu care am luat mai mute feluri de pastile si tot asa sunt ce pot face?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar te dore cand umbla stomatolocul la ia mie una mi-e fricatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Algocalmin fiola

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e prea bun asta dar pana la urma ar merge