| StefanAdrian911 a întrebat:

Salutare.
Am decis cu ceva timp in urma sa incep pregatirea pentru probele liceelor militare, adica proba fizica si "examenul".
Pentru probele sportive am inceput sa tin dieta, eu avand aproape 80 de kg, 1.77. Nu sunt tipul acela gras careia sa i se vada grasimea peste tot, am muschi, deoarece am mai trecut si pe la sala acum un an, dar acum nu mai am timp, fiind in clasa a 8-a, am picioarele formate, am jucat baschet 6 ani.
Alerg in fiecare seara 1-2km, cu pauze, cand simt ca nu mai pot sa alerg. Vreau sa aflu daca exista si alte modalitati in a ma pregatii. Exista sanse sa slabesc in jurul a 60kg? Pentru ca sunt si tractiuni la proba, si nu am cum sa le fac daca am greutate. Ele trebuie sa fie facute incat barbia mea sa treaca peste bara, iar mainile sa fie intinse.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Faza ca mancatul dupa ora 6 mi se pare irelevant, in rest sunt bune sfaturile. Nu prea ai cum sa cresti in brate in cateva luni, incearca sa slabesti putin, sa faci cat mai multe tractiuni posibile (sa capeti anduranta si putina forta). Daca ai timp si de sala, e perfect, fa de 2 ori pe satapamana brate si mananca multe proteine.

4 răspunsuri:
| AndreeaCr a răspuns:

Buna! Incearca sa nu mai mananci dulciuri, fainoase sau sa bei sucuri acidulate. De asemenea, incearca sa nu mai mananci dupa ora 6. Nu ar strica sa cauti pe Youtube niste exercitii pentru a capata forta in brate, pentru a putea face mai usor tractiunile. Si sigur ca mai poti slabi, desi 60 kg cred ca ar fi cam putin, mai ai cateva luni bune pana atunci. Mult succes!

| StefanAdrian911 explică (pentru AndreeaCr):

Mersi. Mai astept niste sfaturi, daca nu, iti voi da funda.

| StefanAdrian911 explică (pentru aXy99):

Salut Axy. Nu prea am timp de sala deloc! Sunt clasa a 8-a, si deja am in program invatatul intensiv (adica ma trezesc, invat, vin de la scoala, fac jogging, si ma culc, dimineata fac temele si invat), pe langa asta am antrenamente cu antrenor de educatie fizica sambata-duminica in sala de sport, acolo unde voi face tot traseul pe care il am la proba fizica.
Eu am gantere acasa, poti sa imi dai niste exercitii pentru brate?

| aXy99 a răspuns (pentru StefanAdrian911):

Poti sa faci diverse exercitii cu ganterele. Cauta si tu pe Youtube exercitii biceps, triceps, antebrat gantere sala sau acasa. Daca ai gantere, nu are importanta unde faci exercitiile, numai sa le faci. Ia-o treptat, creste greutatea, dormi suficient si mananca bine. (totusi nu manca prostii, grasimi prea multe, dulciuri, sucuri etc).

| aXy99 a răspuns (pentru StefanAdrian911):

Faza ca mancatul dupa ora 6 mi se pare irelevant, in rest sunt bune sfaturile. Nu prea ai cum sa cresti in brate in cateva luni, incearca sa slabesti putin, sa faci cat mai multe tractiuni posibile (sa capeti anduranta si putina forta). Daca ai timp si de sala, e perfect, fa de 2 ori pe satapamana brate si mananca multe proteine.