| anonimmous666 a întrebat:

Salutare! Am o întrebare in legătură cu o răceală ce nu am mai avut până acum, nu tușesc, nu prea strănut. Sintomele ar fi așa, noaptea când dorm mi se înfundă nasul și pe gură abia că mai respir. In timpul nopții pânâ dimineața abia pot respira de gât că mă doare super rău. după ce mă trezesc am o tusă foarte nasoală în gât și ușor scap de durerea in gât. Ce ar trebui să iau să scap de asta? De 3 zile tot așa pățesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Inainte de a te culca recomand un spray nazal (pentru nas infundat)
ziua poti lua dupa ce mananci 1 paracetamol sau 1 ibuprofen
pentru durerea in gat recomand ceaiuri caldute dar si pastile de supt gen strepsils, trachisan etc

mergi de luni la medicul tau de familie!

2 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Eu am luat un amestec de medicamente: cel mai bine mi-a iesit cu bioflu pentru noapte (inainte de somn) si pe timpul zilei luam parasinus penta, dupa 4 ore luam fervex, dupa alte 4 iar parasinus. Mi se infunda doar seara si tot mucusul mi se ducea spre gat pana nu mai puteam sa respir nici pe nas nici pe gura si ma sufocam. Si pentru gat luam sirop Calmotisin ( nerecomandat celor ce conduc, iese fals pozitiv). Un fel de cocktail in urma caruia nu am murit. Dar daca dispui de un medic de familie, mergi la el.

| anonimmous666 explică (pentru sweetys):

Mulțumesc pentru răspuns și sfat!