| Anonim3110 a întrebat:

Salutare, am și eu o problemă, de vreo 2 luni îmi tot țiuie urechea dreaptă. Am fost la Orl de două ori și acum am primit alt tratament și îl fac dar tot nu dispare, oare sunt persoane în cauză care au trecut prin problema asta cu țiuitul urechii și le-a trecut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Esti sigur ca tiuie urechea dreapta si nu tiuie in capul tau?

Eu cred ca tiuitul ala este in capul tau, deci nu e la o ureche, sau ar putea sa fie una de vina, dar acel tiuit se formeazxa in creier, tu acolo auzi de fapt.

Nu stiu sigur, de aia am si intrebat daca esti sigur ca este tiuit unde spui.
Daca doctorul ti-a dat tratament si nu sa rezovat, acel medic in ce baza a dat acel tratament?
A verificat urechea, sa vada, fizic daca este ok, daca stiu si eu sau el ar trebuie sa stie mai bine ce se verifica.

Daca nu a trecut ai putea avea Tinitus, daca ai auzit de asa ceva. Daca ai avea asa ceva, atunci faci tratamente degeaba, nu vei mai reusi nimic sa rezolvi.
Daca insa ai alte probleme, atunci e mai bun sa schimbi doctorul, asta nu-i bun, daca era bun deja ai fi stiut ce problema ai.

Daca nu este Tinitus, atunci ai putea avea probleme cu timpanul sau zona aia urechea medie.

Tu trebuie sa stii mai bine unde tiuie si cum. Daca apesi cu mina pe ureche, tiuitul ala se modifica?
La Tinitus auzi mereu aceleasi zgomote, tiuit sau alte zgomote, indiferrent ce faci, pui presiune pe ureche, sau infunzi urechea, nu se intampla absolut nimic, tiuitul este acolo.

Iti spun astea sa iti dai seama ce se intampla la tine, ori sa faci unele chestii si sa observi daca tiuitul se modifica cand pui presiune pe ureche sau o acoperi cu palma.

Daca este Tinitus, sunt cazuri cand dispare, dar din observatii facute pe multi pacienti si multi ani, s-a constatat ca daca acel tiuit nu trece dupa 8 luni, atunci nu o sa mai treaca niciodata, asa vei fi mereu.
Nu incerca sa afci tratamente ca nu exista asa ceva, pierzi timp si bani aiurea.
Urechile is organele cele mai putin studiate, sau mai bione spus la care nu se prea pot face mai nimic.
In afara sa cureti ceara ce se depune la unele persoane, sa iei un antibiotic daca ai o infectie, in rest nimic, cam astea is cam toate masurile ce se pot lua in cazul acestor organe.

Si ar mai fi pentru cei care nu mai aud sa foloseasca aparate auditive, dar legat de urche, interventii, rezolvari etc nimic.

Cum am zis urechea este organul cel mai lipsit de interventii medicale.

Tinitus asta, in cazul in care ai avea asa ceva, este dew fapt o dereglare a nervilor auditivi, pur si simplu nervii aia care preia semnalele de la timpan, la un mom dat se apuca si transmit semnale false la creier, asa auzi tu tiuit, si alte zgomote, deci is zgomote false.

Nu se stie din ce cauza se intampla, chestia e ca se intimnpla si nu are leac.

Dar tu ai putea sa ai alte probleme, cum am zis poate la timpan, sau la alte piese de pe acolo din urechea medie.

| Anonim3110 explică (pentru relian):

Am fost de două ori la ORL prima dată mi-a găsit ceva în ureche și mi-a dat un tratament, a trecut acel ceva dar tiuitil tot e tot timpul, dacă mă gândesc m-ai bine s-ar putea sa fie de la cap tiuitul, oare să îmi fac în viitor și un RMN la cap?

| relian a răspuns (pentru Anonim3110):

Nu ai nimic la cap.Problema este la urechi, ceva acolo s-a defectat.
Deci nu auzi cu urechile, auzi cu capu, urechea doara transmite semnale la creier, acolo se intampla totu.

Daca urechea trimite semnale false, creierul nu stie, el proceseaza ce i se trimite.
Ai fost la ORL si au gasit aia ceva in ureche, ce anume au gasit? In ureche nu are ce sa fie, is numa 2 chestii ce s-ar putea intampla. Sa se acumuleze ceara si sa ai o infectie, in rest in ureche nu poate fi altceva.

Daca se defecteaza ceva piese, pui cruce. exemplu daca se sparge timpanul, la revedere, sau alte piese ces pe acolo.

Deci la cap nu ai nimic, iar tiuitul ala nu va disparea daca celulele, nervii auditivi au luat-o razna.

Urechea are 3 parti asa in mare.
1- ce vezi tu la exterior
2-urechea mijlocie-timpanu, scarita si nicolvala
3- urechea interna, nervi euditiovi c e se afla bagati in niste scobituri ale oaselor craniului.

Deci nervii aia primesc semnale de la timpan, preia acele semnale si le trimite la creier.
Normal ar trebuie sa trimita numa semnale reale, adica care vin de la timpan, acolo ajunse prin exterior.

Numa ca acele celule auditive, daca se defecteaza, incep sa trimita ele singure semnale asa aiurea, care nu-s reale, creierul le primeste si le traduce, asa auzi tu acel tiuit, alti aud biziit, alti zgomote de insecte, alti ceva gen cu face TV cand nu mai este semnal.

Deci la cap stai linistit nu ai nimic.

| Anonim3110 explică (pentru relian):

Când am fost la ORL acum ultima data mi-a dispărut acea inflamatie care a apărut de la o raceală pe care am avut-o după tratamentul dat de doctor.

Dar se pare că nu de la inflamatie a fost problema cu țiuitul că și acum la fel se întâmplă, ar mai fii o cauză și anume s-ar putea să am o spondiloza cervicală, că în fiecare zii îmi e încordat gâtul și îmi troznestește, am așa unele amețeli pe lângă țiuit

| relian a răspuns (pentru Anonim3110):

Spondiloza nu are dea face cu urechile. Inflamatia aia, a fost se pare o infectie, ceva genul ala la partea de ureche dinspre git.

Tiuitul nu are legatura cu nici una din astea ce ai spus pe aici. Daca auzi normal, in afara de tiuit, atunci asta e, o sa vezi daca va dispare sau nu.

| Anonim3110 explică (pentru relian):

Ok, eu am zis asa ca medicul de la ORL mi-a spus ca tiuitul poate fii și de la spondilozalaughing)

| relian a răspuns (pentru Anonim3110):

O fi daca spune respectivu, se pricepe mai bine. Oricve este posibil, dar sa fii sigur, trebuie sa consulti un medic mai bun.
Aia cu spondiloza, daca faci un rmn se poate vedea, sau raze si rmn, vezi daca is obstructioneati ceva nervi acolo.
Daca nu-s, atunci nu are legatura cu spondiloza. Spondiloza asa ar putrea afecta nervii, doara daca coloana este strimba, daca discurile is bombate, etc si atingi ceva nervi acolo.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi te rog videoul facut de dr. ciprian (Dr.Cip) care il gasesti pe Youtube, FB, Instagram si tiktok:

https://www.tiktok.com/......5882246406

Pe Facebook vezi alte sfaturi medicale, din medicina alternativa si cea naturista:

https://www.facebook.com/traiestesanatoscudoctorcip/owner_reels

Sanatate multa!

| blackann a răspuns:

Normal, tuturor ne tiuie urechile la un moment dat.
Depinde cat de des ti se intampla si la ce intensitate.
Daca este asa deranjant atunci mergi iar la doctor. Sa-ti schimbe tratamentul.