| nashu40 a întrebat:

Salutare!
As dori un sfat,o parere strict de la cunoscatori. Ma intereseaza lecitina pentru adulti. E buna de ceva, da rezultate?
Dar mai mult as vrea sa stiu daca nu are cumva efecte adverse sau alte urmari si daca nu cumva creeaza dependenta.
Multumesc anticipat si o duminica placuta in continuare tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PepsiLite a răspuns:

Cel mai bine (si raspund cat se poate de serios) este sa mananci de 2 ori pe saptamana mamaliga. o poti folosi in loc de paine sau sa o mananci cu lapte!
e pe bune; contine o foarte mare cantitate de lecitina

1 răspuns:
| Liviu4you a răspuns:

Lecitina este o substanta asemantoare grasimilor care prin componentele sale colina si inozitololul detine roluri importante in organismul uman.Rolul cel mai cunoscut al lecitinei este cel din cadrul proceselor de memorie si invatare, insa lecitina mai detine si alte functii importante in organism datorita uneia din componentele sale – colina.

Desi o cantitate foarte mica de colina este sintetizata in ficat, pe aceasta cale nu poate fi produsa o cantitate suficienta pentru necesitatile organismului, de aceea este important aportul de colina din alimentatie. Astfel colina din alimente va fi depozitata in ficat, creier si rinichi.

Lecitina NU creaza dependenta si nu are efecte adverse (daca consumi dupa cum iti prescrie farmacistul).