| RoxyRoxana99 a întrebat:

Hei! :*
Am auzit ca ceaiul de mărar ajuta ca sa-ti vina menstruația, sa-ti creasca sânii si sa ai un abdomen plat. Este adevărat? In cat timp se vad rezultate? Nu dăunează organismului daca am 15 ani? Are efecte adverse? Creează dependenta sau vreo boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si te vindeca si de matreata, bataturi si iti creste si media la matematica. Hai sa fim seriosi, ai 15 ani, stii sa scrii, deci probabil ai fost la scoala, cum poti crede asemenea aberatii. Ceaiul de marar, baut in exces, creste un pic secretia de estrogen. Asta inseamna ca ii creste atat beneficiile cat si riscurile, adica va duca la o usoara crestere a sanilor, va deregla menstruatiile, va favoriza depunerea de grasime pe coapse si soduri si nu pe abdomen, va creste riscul de cancer de san si endometru. Rezultatele se vad dupa mai multe luni de consum, dar nimeni intreg la minte nu consuma atata timp acest ceai, din cauza riscurilor evidente.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai "auzit" doar PROSTII :(

Prima menstruaţie/menarha vine doar atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat anterior :
http://www.tpu.ro/......a-duca-la/

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

De ce nu cauti pe Google tot ce vrei sa afli despre ceaiul de marar? Ti-ar fi mult mai usor,decat sa te increzi in cuvintele cuiva care poate nu se pricepe.
Orice ceai, baut in exces, fara o regula, fara sa stii cum sa-l prepari, sigur ca poate sa dauneze.

| Vektor a răspuns:

Abdomen plat = mancat sanatos si sport.

menstruatia iti vine cand ea chef si nu cand vrei tu.

sanii nu cresc din cauza mararului sau oricarei alte pastile minune.

lasa-ti corpul sa se dezvolte normal si nu fortat din cauza unor pastile, etc. iar daca vrei sa ai un corp frumos si sanatos ar fi bine sa te apuci de un sport si sa mananci sanatos si la ore cat de cat fixe.

| CVane a răspuns:

Eu zic sa incerci de leustean.

| Patricia88 a răspuns:

Nu