| Ionut58282856 a întrebat:

Salutare. Cititi pana la capat inainte sa raspundeti. Deci acum ceva timp am incercat sa ma sinucid si nu a mers si de atunci am doar idei de a ma omori sau de a omori. E din cauza unui soc? Am vazut aseara un articol si as putea sa am un inceput de schizofrenie sau ceva? Vreau doar raspunsuri de la oameni care stiu ce vorbesc nu doar ceva citit pe internet cum am facut eu, sau na poate o fi bun. Eu cred ca e ceva cauzat de la stres si un fel de trauma artistica de sinucis sau ma rog rolling on the floor) Dar ce boala phihica as putea sa am? Si depresie nu cred ca e. Daca aveti un raspuns documentat din mai multe surse oarecum sigure nu "realitatea, wow biz etc." sa imi spuneti si mie, sau chiar un phiholog care sa imi spuna ce am mai exact. De exemplu acum sunt relaxat si de-asta nu cred ca e depresie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nastaseelenacristina a răspuns:

Sau iti iei un caine si o sa ai un motiv pentru care sa traiesti, poate parea o prostie dar un caine chiar te ajuta iti face viata mai frumoasa

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Instabil psihic?
Mergi ori la pisicolog, ori la psihiatrie.

| Donsavas a răspuns:

Psihiatria se ocupa de bolile psihice. Diagnosticele sunt urmate de tratament care nu se prescrie online.
Mergi la medicul de familie si solicita i o consultație către un specialist!
Psihoza sau nevroza, un medic competent nu te diagnosticheaza de la prima consultație. Ramane sa vada cum răspunzi si medicatiei pe termen lung.
Eu zic sa renunți la ideea de a omorî dacă nu vrei sa fi închis intr-un sanatoriu de maximă securitate.
De acolo mai iesi doar cand consideră medicii.
În schimb, te poti înterna pe o perioadă scurtă la spitalul din orașul tau, unde sunt oameni cu probleme ca ale tale, dar care își conștientizează suferința si au discernământ. Mai bine mergi acolo, pentru a previne suicidul caci o tentativă tot acolo te va duce.

| Ionut58282856 explică (pentru Donsavas):

Prefer sa nu ma internez

| Donsavas a răspuns (pentru Ionut58282856):

Mergi la un cabinet privat! Dacă ești asigurat, iti vor da tratamentul tie, gratuit, sa l iei conform preacriptiei. Te vei recupera. E posibil sa fi traumatizat. Timpul si terapia te vor vindeca. Consultul psihiatric este confidențial, să știi.

| Strepix a răspuns:

Salutare.

Iti recomand sa consulti un psiholog deoarece el este singurul care te poate ajuta 100%.

Totusi, petrece-ti vremea alaturi de ai tai si de prietenii tai.
Faceti un gratar, mergeti la club, distreaza-te, trebuie sa te bucuri de aceste momente si vei scapa din gand ceea ce ai scris.

Iti doresc numai bine si sa nu recurgi niciodata la asemenea lucru.

| nastaseelenacristina a răspuns:

Mergi la biserica, o sa te linistesti, ai nevoie de un hobby de o ocupatie care iti face placere ca sa nu iti mai stea mintea la prostii, eu cand am probleme ascult muzica si dupa parca vad viata altfel.

| Ionut58282856 explică (pentru nastaseelenacristina):

Nu o lua personal dar nu le am eu cu biserica, cred ca e doar un pansament. Degeaba pui un om lovit de masina si care a devenit leguma sa se roage, tot ce face e sa isi mentina sanatatea mentala.e ca si cum ai numara din 7 in 7 pana ajungi peste numarul 10.000 sau daca nu e asta Dumnezeu e doar un prieten imaginar

| nastaseelenacristina a răspuns (pentru Ionut58282856):

Sau iti iei un caine si o sa ai un motiv pentru care sa traiesti, poate parea o prostie dar un caine chiar te ajuta iti face viata mai frumoasa

| Shinderiu a răspuns:

Eu îți recomand să mergi la un psiholog. Îți garantez ca te va ajuta!

| Elenabalan888888 a răspuns:

Văd că lumea îți recomandă psihologul însă la problema pe care o ai tu nu e de psiholog ci psihiatru. Aceasta este o depresie avansata. E normal sa nu te simti non stop asa. Vorbesc din propria experienta. Eu am avut un soc de la un accident si psihologul nu m-a ajutat. Si sora mea a avut tentativa de suicid si cu psihiatru s-a schimbat total. Crede-ma, nu esti nebun daca mergi la psihiatru, asta e boala secolului. Mergi cu incredere si vindeca-te!