| Viitorulapropiat a întrebat:

..cum sa-i spun mamei ca am "trauma de stres posttraumatic"? ...pana acum am mers la psihologul scolar,dar acum in vacanta simt ca nu mai rezist,imi vin din ce in ce mai des in minte imaginile cu care ma confrunt,iar noptile sunt un calvar si imi este din ce in ce mai greu sa ma feresc de mama. Uneori cred ca sinuciderea ar putea fi singura solutie sa scap de aceasta boala,dar de fiecare data ma gandesc ca daca i-as spune,m-ar putea ajuta,dar nu stiu nu stiu daca ma va crede, nu stiu cum va reactiona.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Doar daca incerci sa-i spui, stii. Si sa stii ca o mama mai intotdeauna va intelege, sau daca chiar nu, de e peste posibilitatile ei intelectuale, tot va cauta sa isi ajute copilul.
Plus ca o problema marturisita, e o problema pe jumatate rezolvata, dupa cum spune psihologia.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ce imagini?

| Viitorulapropiat explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Imaginile unor agresiuni, unor traume din trecut.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Viitorulapropiat):

Minti.

| Felissa13Eden a răspuns:

Faza e, ca e mama ta.Trebuie sa aiba incredere in copilul ei, plus ca mamele vor mereu ca puii lor sa fie bine happy
Ai putea sa-ti cumperi niste animale de companie cu care sa dormi noaptea, sa stii ca te-ar ajuta foarte mult.

| OMEGALIN a răspuns:

Salut! happy Asculta-ma, orice problema ai, intotdeauna sa discuti cu mama ta.Intotdeauna! Iar legat de problema ta,faptul ca vorbesti despre ea te poate ajuta sa treci peste mai usor, totul e la nivel de constiinta, de crezare, trebuie sa incetezi sa crezi in aceasta boala, sa-ti infruntii demonii cum ar veni.Crede-ma,faptul ca dai crezare unui lucru sau nu il schimba radical.Iar daca chiar nu poti sa nu crezi in aceasta boala, incearca sa crezi in faptul ca te vindeci.Crede ca daca stai intins pe spate ti-se vindeca aceasta trauma iar daca crezi indeajuns de mult, se va intampla happy
Mult spor cu problema ta si vorbeste cu mama ta orice probleme mai ai, nimeni nu te intelege ca o mama happy

| Viitorulapropiat explică (pentru OMEGALIN):

Multumesc mult pentru raspuns, dar cum sa-i spun? cum sa-i explic?

| OMEGALIN a răspuns (pentru Viitorulapropiat):

De ce i-ai mai spune daca ai de gand sa o minti? laughing
Pai detaliaza-mi putin, te rog, de ce iti e atat de greu sa-i vorbesti? happy

| Viitorulapropiat explică (pentru OMEGALIN):

Nu am spus ca vreau sa o mint.Nu sunt atat de apropiat de ea, am fost despartiti ceva ani si imi este si putin rusine sa vb despre "problema mea" cu cineva.

| OMEGALIN a răspuns (pentru Viitorulapropiat):

Partea cu minciuna era mai mult un raspuns individului care a raspuns inaintea mea happy
Iar tie tot ce-ti pot spune e sa incerci si sa-i vorbesti.Nu are ce sa se intample rau, daca e intelegatoare si vorbeste cu tine te va ajuta mult iar daca nu, treaba ei si nu mai discuti de acum problemele tale cu ea dar macar iti iei o piatra de pe inima happy

| Metalheadforever666 a răspuns:

Fie ca stie informatii sau nu despre "trauma de stres posttraumatic" trebuie sa-i spui ce probleme ai pentru ca o sa te ajute indiferent de cunostiintele ei despre aceasta boala.Ca orice tulburare mintala, aceasta boala se trateaza cu ajutorul terapiei si medicatiei.

| Luizaaa a răspuns:

Te inteleg perfect si eu am probleme din cauza stresului cu care ma confrunt aproape in fiecare zi. Spune-i mamei tale, esti copilul ei nu are cum sa nu te creada si mai ales e ceva serios. Si nu te mai gandi la sinucidere, e cea mai mare greseala asa devii pesimist. Si eu am probleme dar niciodata nu m-am gandit la asta si stiu ca nu am acest drept sa imi iau viata... Fii puternic si gandeste-te ca vei fi bine, ca vei scapa de asta. Cu cat esti mai optimist cu atat o sa te simti mai bine. Ti-o spun din experienta si nu uita spune-i familiei, ei te vor intelege si te vor ajuta sa treci peste asta! Sanatate multa!

| alexander911s a răspuns:

Nu va reacționa urât, este mama ta.
Dacă nu te crede cere-i să meargă cu tine la psiholog.

| Mikaelqwe a răspuns:

Salut, eu iti recomand sa-i spui mamei tale cu ce probleme te confrunti pentru ca doar familia te poate ajuta la greu
Avand in vedere ca te feresti de ea mai mult iti cauzezi psihicul sa cedeze
Asa o sa te eliberezi si ea o sa te ajute
In primul rand gandeste-te ca e si sanatatea ei la mijloc daca tu ai face vreo,, prostie''fiecare om are aceste gandiri, dar niciodata sa nu te gandesti cum sa le pui in practica
Eu zic sa ii spui mamei tale ce probleme ai si o sa va duceti la un spital specializat unde or sa ti dea niste pastile care te vor scapa de probleme
Bafta